Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Novčanice od 5 kuna

3 posters

Go down

Novčanice od 5 kuna Empty Novčanice od 5 kuna

Postaj  Gost pet oľu 09, 2012 10:20 pm

Službena stranica HNB-a navodi da su novčanice od 5 kuna (naravno, izdanje 2001.) još uvijek u optjecaju. Ipak, ja ove novčanice nisam vidio barem dvije godine. Potpuno su nestale, barem na ovom području. Što se s njima dogodilo?

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Novčanice od 5 kuna Empty Re: Novčanice od 5 kuna

Postaj  natko sub oľu 10, 2012 2:16 pm

Bio sam uvjeren da ne vaze od 2007, kad su prestale vaziti i stara izdanja triju najmanjih nominala. Izgleda da stvarno vaze jos iako ih nema u opticaju! Di liti radin ih ne primaju od tad, niti u susjednim ducanima za suvenire... Neutral
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Novčanice od 5 kuna Empty Re: Novčanice od 5 kuna

Postaj  Gost sub oľu 10, 2012 3:46 pm

U to vrijeme sam ih još viđao. Sjećam se da se tada pojavila velika količina "zelenih" iz 1993., vjerojatno posljedica povlačenja istih iz optjecaja. Stranica HNB-a baš i ne izgleda jako aktualno (barem po dizajnu i sl.), ali nigdje na internetu nema nekakve obavijesti o povlačenju novčanica iz 2001. pa izgleda kako one još važe, iako ih nigdje nema za naći.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Novčanice od 5 kuna Empty Re: Novčanice od 5 kuna

Postaj  natko sub oľu 10, 2012 3:49 pm

Aktualna je maksimalno, to me i zbunilo. Moguce da je 2001 jako mala serija. Treba cekati odgovor zlatka ili nekog tko zna bolje, ja ne skupljam to, ali sad me bas zanima.
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Novčanice od 5 kuna Empty Re: Novčanice od 5 kuna

Postaj  zlaja sub oľu 10, 2012 7:35 pm

Dok je još u Njemačkoj u upotrebi bila marka postojale su optjecaju paralelno papirnatih i metalnih 5 maraka. Novčanica od 5 papirnatih maraka se jako rijetko mogla vidjeti u optjecaju i ja sam ju dobio svega jedan puta u toku devet mjeseci koliko sam bio u Njemačkoj.
Moj šef je sakupljao novčanice od 5 maraka i plaćao je i 10 maraka za svaki primjerak.
Razlog je vjerojatno isti kao i s novčanicom od 5 kuna, kratak vijek trajanja i neisplativost njezine upotrebe, te iako je još uvijek zakonsko sredstvo plaćanja više se ide na upotrebu kovanica.

http://www.poslovni.hr/Content/PrintArticle.aspx?Id=76239
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Novčanice od 5 kuna Empty Re: Novčanice od 5 kuna

Postaj  zviscevic pon oľu 12, 2012 12:01 am

Da, novčanice od 5 kuna se već jako dugo vremena ne mogu vidjeti u optjecaju. Mislim da je na snazi "tiho povlačenje". Službeno su još uvijek sredstvo plaćanja, ali se faktično ne puštaju u optjecaj (umjesto toga se puštaju kovanice).

Vrijeme je odavno sazrijelo za kovanicu od 10 kuna, jer je i tih 10 kuna danas mala vrijednost. Nekad se za to moglo popit 2,5 kave, danas samo 1 (i to ne svugdje).

Zanimljivo mi je kako se inflacija osjeti po novčanicama i kovanicama. Ja sam nekada s 50 kuna išao van petkom ili subotom i to mi je bilo dovoljno. Danas sumnjam da bi se baš proveo za 50 kn...

100 kn je nekad bila vrlo česta novčanica, ali ju je nekako istisnula ova od 200...
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Novčanice od 5 kuna Empty Re: Novčanice od 5 kuna

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.