Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hrvatski numizmatički klub

3 posters

Go down

Hrvatski numizmatički klub Empty Hrvatski numizmatički klub

Postaj  zviscevic čet lip 13, 2013 2:19 am

Obaviještavam članove foruma da smo dosada ne-baš-aktivno društvo - ND Castua odlučili preoblikovati u Hrvatski numizmatički klub. Internet stranica kluba je: http://www.hnk-cnc.hr/
 
Hrvatski numizmatički klub ima po svom nazivu i idejnom konceptu širi djelokrug nego ND Castua. 
 
Osnovna ideja je da se numizmatičarima u HR (a i izvan HR) omogući oslonac u smislu razvijanja njihovog hobija s posebnim naglaskom na znanje i obrazovanje. Veliki broj ljudi koji se bavi ovim hobijem su nedovoljno informirani ili čak ponekad dezinformirani o onome čime se bave. Dakle, dijeljenje znanja i informacija u ovom slučaju je jako važno.
 
Kao i u svakom drugom udruženju, kvaliteta rada i uspjeh ovisi o njenim članovima. Tako je i u ovom slučaju. Što je kvalitetnije i zainteresiranije članstvo, to je i udruženje uspješnije.
 
Stoga pozivam zainteresirane da se uključe u rad ovog kluba i iznesu svoje prijedloge - što se može napraviti za hrvatsku numizmatiku - danas. Svaki prijedlog je dobrodošao. Mislim da se zajedničkim snagama može nešto napraviti. Ne mora nas biti 100, jer je važnija kvaliteta od kvantitete.
 
Predsjednik društva sam ja (Zlatko Viščević), a dopredsjednik Tomislav Dundović (rifiume na forumu).
 
 
OSNOVNE IDEJE
****************
Osnovne ideje koje su okosnica rada ovog kluba:
-          RAZMJENA ZNANJA I ISKUSTVA (na sve moguće načine, od foruma, predavanja, tematskih sastanaka i sl.)
-          TRANSPARENTNOST – da stvari budu odmah jasne; ideja i cilj je da se radi transparentno – novac koji članovi uplaćuju za članarine, kao i ostali prihodi društva moraju se javno prikazati. Za svaku kunu se mora znati za što i kamo je išla. Nažalost, veliki broj udruga danas su paravani za poslovnu djelatnost nekolicine pojedinaca ili za „zamračivanje“ novaca dobivenih od donacija. Čak su i neka velika udruženja postala takva mjesta za izvlačenje novaca ili kvazifirme. Takva mogućnost će se ovdje odmah eliminirati. Svaki član će imati uvida u financije i odluke koje se donose (sve se može postaviti online, od izvadaka računa, odluka, zapisnika i sl.).
-          ETIČNOST – nešto što se zaboravlja, ali je vrlo važno. Stoga ćemo uskoro donijeti etički kodeks koji je obvezan za sve članove. Cilj etičkog kodeksa je uvesti standard ponašanja koji mora postojati među članovima (po uzoru na IBNS i ANA). To će neke ljude odbiti, osobito one kojima više odgovara „mutna voda“, ali kao što sam naveo – bitna je kvaliteta, a ne kvantiteta.
 
 
AKTIVNOSTI
*************
Ne želimo pretjerivati sada sa nekim megalomanskim idejama i projektima, već treba krenuti malo po malo. Za početak imamo ove ideje:
-          POVJERENICI. Za svaki grad ustanoviti povjerenika koji je predstavljati klub u tom gradu i biti poveznica između kluba i članova.
-          FORUM. Aktivirati rad ovog foruma. Pozvati ljude da se uključe u rad i da aktivno sudjeluju u radu foruma.
-          SASTANCI. Organizirati mjesečne sastanke kluba (druženje, mini-predavanja, razmjene, kupovina-prodaja) u Rijeci.
-          SAJAM. Jednom ili dva puta godišnje održati izložbeno-prodajni sajam.
-          MEDALJA. Izdavanje društvene medalje (suvenir kovanice) ili žetona na određenu temu, jednom godišnje. Članovi bi dobivali tu medalju ili žeton besplatno ili uz malu nadoplatu (ovisno o cijeni izrade).
 
Za sve prijedloge smo otvoreni. S time da treba biti realan kod prijedloga, osobito što se tiče angažmana ljudi i financija.
 
 
ČLANSTVO
************
Predviđene su dvije vrste članova:
-          Redovni
-          Izvanredni
 
Svi imaju jednaka prava u društvu, osobito na stvari koje su materijalne prirode (npr. na društvene medalje i sl.). Isto tako, ravnopravni su kod odlučivanja o projektima – npr. motivi za društvenu medalju ili žeton i sl.
 
Razlika je u sljedećem:
-          REDOVNI ČLANOVI zainteresirani su za aktivan rad u društvu, preuzimanje određenih funkcija i obveza, imaju pravo glasa na skupštinama kluba, kao i pravo biti izabrani na neku funkciju. Plaćaju skuplju članarinu – 150 kn (20 EUR) godišnje.
-          IZVANREDNI ČLANOVI imaju pravo na sve kao i redovni članovi, ali nisu zainteresirani za obveze ili funkcije i kao takvi nemaju pravo glasa na skupštinama, niti mogu biti birani na funkcije. Plaćaju jeftiniju članarinu – 70 kn (9,40 EUR) godišnje.
 
Zašto redovito i izvanredno članstvo? Praksa je pokazala da kod udruženja na nacionalnoj (pa i lokalnoj razini) postoji problem kvoruma na skupštinama (minimalan broj članova na skupštini da bi odluke bile legalne i legitimne). Onda se događa da udruga ima 100 članova, a samo ih 10 dođe na skupštinu... i onda se ta skupština može slobodno raspustiti, jer nema kvoruma i ne može donijeti niti jednu odluku. Postoji mogućnost da se postotak potreban za kvorum spusti na najmanju moguću razinu, ali onda je upitno kakva je legitimnost takvih odluka? Tako da jednostavno treba biti praktičan i postaviti stvari u skladu s realnošću. Sjedište kluba je u Rijeci i tu će se održavati skupštine.
 
 
FINANCIJE
************
Ništa nije besplatno. To treba znati većina ljudi, a osobito oni koji se bave novcem – numizmatičari. Nekada su postojala vremena u kojima je postojao privid da je nešto besplatno (ipak je netko na kraju platio, samo što se ljudima činilo da je „besplatno“), ali ta vremena su iza nas.
 
Da bi klub funkcionirao treba novac. Prvenstveno svojih članova, a onda donatora (privatnih ili državnih). Realno stanje stvari je da u početku klub treba više financijske potpore od članova, što kroz članarinu, što kroz donacije ili „kupovinom“ nekih od „proizvoda“ kluba (ako toga bude). Donatori ili država neće dati novac dok se nešto ne napravi što je vidljivo i što se može pokazati. Znači, bez projekata i ideja ne mogu se očekivati nikakva sponzorstva ili donacije.
 
Za što klubu treba novac (okvirno):
-          PROSTOR. Prostor koji mislimo iznajmiti za mjesečne susrete ili sajmove košta 140 kn + PDV na sat. Radi se o dvorani u sklopu Centra Zamet u Rijeci: http://www.rijekasport.hr/Default.aspx?art=386&sec=647 (dvorana se zove „mala dvorana“, ali baš nije tako mala).
-          KNJIGOVODSTVO. Prema zakonu, svaka udruga građana treba imati svoje knjigovodstvo (sada je isto za udruge kao i za firme). Tu su cijene od 500-750 kn + PDV mjesečno. I to je najveći trošak „hladnog pogona“, jer se bez toga ne može.
-          IZRADA ISKAZNICA. Ovo je neki početni trošak. Još nismo došli do cijena.
-          IZRADA DRUŠTVENE MEDALJE ILI ŽETONA. Ovisi o projektu koji se radi, količini i sl.
 
Zaključno, sve što se radi ili se misli raditi – košta. Od tiskarskih usluga, dizajna, pa na dalje.
 
 
Eto, to su neke osnovne stvari. Ako je netko zainteresiran da se uključi u ovaj klub neka se javi.
 
Može se javiti putem ovog foruma ili na e-mail: info@hnk-cnc.hr
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Hrvatski numizmatički klub Empty Re: Hrvatski numizmatički klub

Postaj  pretorian44 čet lip 13, 2013 9:00 am

Pozz
Zanimljiva ideja. Slazem se u potpunosti sa vama. Treba uvesti nekog reda u ovom svijetu numizmatike. Ja na zalost spadam u skupinu koja u ova teska vremena sve vise radi i ima slobodnog vrijemena. Prilljucit cu se drustvu,jer nitko od nas nije naj pametniji. Svakim danom se moze nesto novo nauciti. Znaci Izvanredni,zbog nedostatka slobodnog vrijemena. Jednu stvar bi predlozio,da se da se posveti cijela tema ili sl Legalnosti posjedovanja posebice starih kovanica. Pod tim mislim na antiku pa na ovamo. Kako ste i napisali veliki broj ljudi ima predrasude o ovom hobiju. A i nas zakonodavac nije ni na nebu ni na zemlji sa svojim prijedlozima i sl. Znaci nabava iste,i prodaja. Vidimo danas po svim oglasnicima da ima svega na prodaju. I to povlaci okolo kako su svi na granici zakona sa istom. Eto malo nas dijeli od ulaska u EU,a kod njih koliko sam shvatio je sve drugacije nego kod nas. Nasi su stroziji,da ne kazem drze se kao pijani plota.Naprimjer u EU mozete raditi sa detektorom,vecina od nas zna gdje se ne smije ni "pri smrdjeti" oprostite na izrazu.
Ok stitimo svoje,ja imam nekoliko poznanika koji su uclanjeni u klubove u austriji i idu detektirati iz zabave. Eto da ne duljim previse,ja sam se uhvatio antike i rima.To me interesira,a taj dio je i naj ne dorecen. Za neke primjerke sam posegnuo vani kupiti u trgovinama za numizmatiku,jer kod nas nije sve definirano.
LP i veselim se novom druzenju
Marijan
pretorian44
pretorian44

Broj postova : 34
Join date : 11.04.2012
Age : 48
Lokacija : slavonija

[Vrh] Go down

Hrvatski numizmatički klub Empty Re: Hrvatski numizmatički klub

Postaj  zviscevic čet lip 13, 2013 9:11 am

Ovo je isto jedna važna tema, a to je zakonski položaj numizmatičara. Činjenica je da smo zbog nedostatka zakonske regulative uvijek na rubu, tj. izloženi riziku tumačenja zakona od strane pojedinaca iz državnog aparata. Počevši od carine pa na dalje.

Zakonodavcu je najlakše bilo preuzeti definicije i ideje iz bivšeg sistema po kojem je sve bilo "narodno blago". Isto tako, vremenski kriterij (npr. 100 godina) je u numizmatici besmislen.

Svi znamo da ima antike koja je klasa "smeće" i koja se prodaje po par kn po komadu, a da ima i stvari novijeg datuma koje su od velikog značaja i vrijednosti.

Ono što nisam ovdje spomenuo, a već je ranije bilo navedno na forumu - je rad na jednoj studiji koja se tiče položaja numizmatike u HR, a osobito u odnosu na HNB. Sa istom stvari se može ići i prema vladi. Samo treba biti organiziran i treba se predstaviti kao udruga građana. Pisma pojedinaca tu ništa ne znače.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Hrvatski numizmatički klub Empty Re: Hrvatski numizmatički klub

Postaj  pretorian44 čet lip 13, 2013 9:32 am

Slazem se. Organizacija pa trg prosvijedovati. kad mogu svi idemo i mi! Smile
pretorian44
pretorian44

Broj postova : 34
Join date : 11.04.2012
Age : 48
Lokacija : slavonija

[Vrh] Go down

Hrvatski numizmatički klub Empty Re: Hrvatski numizmatički klub

Postaj  zlaja čet lip 13, 2013 10:48 am

Ja ne bih duljio oko rasprave o propisima u ovoj našoj a i drugim državama ali je problematična razmjena s drugim numizmatičarima van naše države oko slanja važećih novčanica ili primjerice „nacionalne baštine“, mislim isključivo u razmjeni. Pogotovo me smeta carina i otvarane pošiljki od osoba koje od UNC novčanice nestručnim rukovanjem naprave svašta. Bilo bi dobro ako bi se to moglo srediti na nekom višem nivou na primjer na nivou nekog nacionalnog kluba koji bi bio u stanju pregovarati s odgovarajućim institucijama države na ravnopravnoj osnovi i s relevantnim podacima. Naime trebalo bi odnos prema numizmatici svesti na razinu hobija u kojemu bi primjerice slanje rimske numizmatika ili važećih novčanica preko granica bilo dozvoljeno uz dokaz pripadnosti nekoj udruzi.
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Hrvatski numizmatički klub Empty Re: Hrvatski numizmatički klub

Postaj  zviscevic čet lip 13, 2013 11:03 am

Svakom otvorenom pitanju treba pristupiti ozbiljno i organizirano, na razini.

***************

Da rasprava ne krene u krivom smjeru, vratimo se na sam klub.

Statut kluba možete pogledati ovdje: http://www.hnk-cnc.hr/statut-hnk.pdf

Zahtjev za učlanjenje možete skinuti ovdje: http://www.hnk-cnc.hr/zahtjev-za-uclanjenje-u-hnk.doc

Zahtjevi se šalju na info@hnk-cnc.hr
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Hrvatski numizmatički klub Empty Re: Hrvatski numizmatički klub

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.