Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Skupljanje numizmatike za početnike

3 posters

Go down

Skupljanje numizmatike za početnike Empty Skupljanje numizmatike za početnike

Postaj  zviscevic čet vel 17, 2011 11:52 am

Skupljanje numizmatike za početnike:
http://numizmatika.aukcije.hr/pocetnici.html
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Skupljanje numizmatike za početnike Empty Re: Skupljanje numizmatike za početnike

Postaj  natko sub tra 28, 2012 8:35 am

object not found.
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Skupljanje numizmatike za početnike Empty Re: Skupljanje numizmatike za početnike

Postaj  feno_men sub oľu 26, 2016 6:42 pm

Pozdrav,
Ja sam relativno novi "stravstveni" numizmatičar. Počeo sam skupljati novčanice i imam jednu malu zbirčicu od 200-tinjak novčanica. Kao i većina novajlija i ja se sad nalazim pred dilemom na koji način organizirati svoju zbirku. Trenutno mi je složena u jednom albumu po državama koliko je to moguće ali sad mi je to već teško razvrstavati jer je album dupkom pun i pred kupnjom sam novog.
Kako profesionalci imaju organizirane svoje zbirke?

I još jedno pitanje, da li uz novčanice imate kakve oznake na papirićima za npr, nazivom zemlje, valute, godine... ako da, da li tih oznaka ima za kupiti, skinuti od nekud pa da si ih printam ...?

Hvala na odgovorima

feno_men

Broj postova : 2
Join date : 26.03.2016

[Vrh] Go down

Skupljanje numizmatike za početnike Empty Re: Skupljanje numizmatike za početnike

Postaj  natko sub pro 03, 2016 12:06 pm

Vidio sam da i iskusni numizmaticari sa 10000+ kovanica u zbirci svakako drze kovanice i stede na opremi klamajuci ih izmedju listova plastike. Ne samo sto to izgleda grozno nego i losa plastika ostavlja traga na kovanicama.

Ili samoljepljivi kartoncici (laksi za organizaciju i premjestanje, ali kad se nadje npr bolji promjerak treba trositi jos jedan kartoncic) pa u listove koji su relativno jeftini ili kvalitetni listovi s djepicima, iako se i tu moze diskutirati o adekvatnosti cuvanja. Ja imam neke stvari organizirane na jedan i drugi nacin ovisno o drzavi.

Da ne reklamiram marke, nema puno kvalitetnih opcija i tako.

Kad se odluci za nacin cuvanja, tu nema puno filozofije - uzme se katalog, po mogucnosti pogleda vise literature, prema nacinu skupljanja (tipovi, po godinama, po varijantama) se ostave prazna mjesta za ono sto ce se tek nabaviti Smile

Ja recimo imam za neke drzave mali uvod sto sam sastavio i isprintao. Sve te dodatne stari je najlakse sam napraviti, po svom gustu.
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Skupljanje numizmatike za početnike Empty Re: Skupljanje numizmatike za početnike

Postaj  feno_men sub pro 03, 2016 12:43 pm

Hvala na odgovoru. Ja skupljam isključivo papirnati novac i slažem ga u album za kojeg listove kupujem odvojeno. Ne znam kako se zove marka tih listova čini mi se Leuchtturm ali znam da 1 list dođe 5 kuna.
Novčanice slažem po zemljama i za sad mi se to čini najkvalitetnije rješenje za mene.
Ono što mi još fali i nisam se odlučio je samo označavanje tih novčanica nekim malim papirićima, pa me to zanimalo da li ih netko koristi u svojim zbirkama, da li se to uopće radi?
Primjetio sam da bi mi kod pregledavanja albuma bilo zgodno da piše iz koje je države i godine. To mi izgleda čisto korisno

Lp



feno_men

Broj postova : 2
Join date : 26.03.2016

[Vrh] Go down

Skupljanje numizmatike za početnike Empty Re: Skupljanje numizmatike za početnike

Postaj  natko sub pro 03, 2016 1:22 pm

To je dobra marka pribora za numizmatiku. Uvijek mozete isprintati list koji cete stavljati između 2 plasticna pa kad listate, npr s lijeve strane bi bio neki tekst, s desne novcanice. Nisam to vidio kod nikog, ali zvuci zanimljivo, zasto ne.
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Skupljanje numizmatike za početnike Empty Re: Skupljanje numizmatike za početnike

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.