Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

50 dinara 1950

+2
Vito
kronen
6 posters

Go down

50 dinara 1950 Empty 50 dinara 1950

Postaj  Gost ned lis 16, 2011 6:11 pm

Vidio sam danas na aukcijama za prodaju ovu novčanicu:
http://www.aukcije.hr/item.php?id=1534063

O originalnosti neću, nego o grješki u makedonskom natpisu: "PEDESE DINARI". Očigledno nedostaje slovo T. Je li to zabilježeno dosad?

Gost
Gost


[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty ..

Postaj  kronen ned lis 16, 2011 8:16 pm

.. "sve" su takove novcanice istovjetno ostampane! dakle na cirilicnom pismu PEDESE! bilo bi interesantno pronaci istu tu novcanicu s npr. PEDESET ili nesto drugacije, naravno na cirilicnom pismu!

.. dakle odgovor bi bio nista ne uobicajeno za tu novcanicu!
inace rađene su u Rusiji!
kronen
kronen

Broj postova : 63
Join date : 16.02.2011
Age : 44

http://numismaticabaco.blogspot.com/

[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty Re: 50 dinara 1950

Postaj  Vito pon lis 17, 2011 8:15 am

Napaka je tudi v slovenskem napisu PEDESET DINARJEV.
Pravilno bi bilo PETDESET DINARJEV.

Očitno je tiskarjem zmanjkalo črk T ;-))))
Ali pa je ta površnost morda le odraz beograjskega odnosa do ostalih jezikov (in narodov) v takratni "federaciji"...

Zadeva pa ni bila izdelana v Rusiji, ampak v ZINu.
Vito
Vito

Broj postova : 83
Join date : 12.02.2011

[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty Re: 50 dinara 1950

Postaj  Gost pon lis 17, 2011 2:29 pm

kronen je napisao/la:.. "sve" su takove novcanice istovjetno ostampane! dakle na cirilicnom pismu PEDESE! bilo bi interesantno pronaci istu tu novcanicu s npr. PEDESET ili nesto drugacije, naravno na cirilicnom pismu!

.. dakle odgovor bi bio nista ne uobicajeno za tu novcanicu!
inace rađene su u Rusiji!

Kako "sve su takove"? Pa samo je jedna ta od 50 dinara! Da je grješka u napisu DINARA, onda bi se to moglo odnositi na sve novčanice iz iste serije, a ovako samo na ovoj može stajati "PEDESE" na makedonskom i "PEDESET" na slovenskom, kako je kolega Vito primjetio.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty ..

Postaj  kronen pon lis 17, 2011 2:50 pm

.. pitali ste opet kako!? upravo onako kako sam Vam napisao!
morate malo bolje poznavati novcanice iz svoje proslosti - Hrvatske numizmatike!
Pogledajte literature, ne samo jednu, vise njih, pa i moja je ista kao ta prikazana s aukcija, i od mog prijatelja i tako dalje...
tu se ne radi o tome, dali postoji greska u knjizevnom smislu ili ne, nego se tu radi da su tako napravljene te novcanice, pronaci ispravan text u gramatickom smislu na toj novcanici je "Pogodak"
U biti pogledajte vise primjeraka tih novcanica, sve ce vam biti jasno!
Vi ste vidili kako postoji greska u textu i pomislili jeli to original ili neka rijetka greska u textu na novcanici! to su jednostavno takove novcanice, ponavljam pogodalkje pronaci (ako postoje) one s ispravnim gramatickim textom i tocka.

Vas bi onda i te kako zbunila i 20 dinara novcanica iz 1950 godine (ista serija) jer je tu jos neispravniji naziv za Dvadeset! .. no to su dizajnom jedne od najljepsih novcanica tih godina...

..nadodao bih, spekulacije ili razmisljanja ili trazenja odgovora zasto je gramaticki napisano ne ispravno, moze biti u nedogled..... u to ne bih ulazio, i nemislim da se netko iz Beograda s tim htio "narugati" ostalima.... (kako neki ovdje tvrde)!
odgovore treba potraziti drugdje...

kronen
kronen

Broj postova : 63
Join date : 16.02.2011
Age : 44

http://numismaticabaco.blogspot.com/

[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty Re: 50 dinara 1950

Postaj  austro pon lis 17, 2011 9:20 pm

Rango je napisao/la:Vidio sam danas na aukcijama za prodaju ovu novčanicu:
http://www.aukcije.hr/item.php?id=1534063

O originalnosti neću, nego o grješki u makedonskom natpisu: "PEDESE DINARI". Očigledno nedostaje slovo T. Je li to zabilježeno dosad?

Apsolutno je neprihvatljivo da odmah opletete po orginalnosti iako je iz vaših izlaganja apsolutno razvidno da si niste dali nikakav trud nego samo lupetate ( ispričavam se, ali moram tako), a na području Jugoslavenske numizmatike ste da nebudem grub potpuni neznalica. Da ste se samo malo potrudili i otvorili Baracov katalog vidjeli bi da je isti natpis i u njegovoj knjizi tj. da sve novčanice imaju istu "grešku"

Naravno i bez ikakvog znanja vi sebi dopuštate, naravno bez ikakve provjere, prozivati orginalnost predmeta kojeg netko prodaje, zanemarujući činjenicu da time štetite ugledu prodavača i smanjujete vjerojatnost prodaje istog jer ste vi to kao vrhunski stručnjak odokativno procjenili. da ste samo malo bolje provjerili mogli ste vidjeti da je od isto prodavača prodana informbiro novčanica 5000din za puno veće novce bez ikakvih primjedbi što se tiče orginalnosti, ali ste eto vi našli shodno da istu spominje kao usput. Neznam da li vi nešto prodajete ali postavite se da vama netko komentira orginalnost onog što prodajete, ali bez ikakve osnove. Nadam se da ćete ovo uvažiti za ubuduće. Hvala.

austro

Broj postova : 37
Join date : 26.02.2011

[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty Re: 50 dinara 1950

Postaj  Gost uto lis 18, 2011 4:38 am

austro je napisao/la:
Rango je napisao/la:Vidio sam danas na aukcijama za prodaju ovu novčanicu:
http://www.aukcije.hr/item.php?id=1534063

O originalnosti neću, nego o grješki u makedonskom natpisu: "PEDESE DINARI". Očigledno nedostaje slovo T. Je li to zabilježeno dosad?

Apsolutno je neprihvatljivo da odmah opletete po orginalnosti iako je iz vaših izlaganja apsolutno razvidno da si niste dali nikakav trud nego samo lupetate ( ispričavam se, ali moram tako), a na području Jugoslavenske numizmatike ste da nebudem grub potpuni neznalica. Da ste se samo malo potrudili i otvorili Baracov katalog vidjeli bi da je isti natpis i u njegovoj knjizi tj. da sve novčanice imaju istu "grešku"

Naravno i bez ikakvog znanja vi sebi dopuštate, naravno bez ikakve provjere, prozivati orginalnost predmeta kojeg netko prodaje, zanemarujući činjenicu da time štetite ugledu prodavača i smanjujete vjerojatnost prodaje istog jer ste vi to kao vrhunski stručnjak odokativno procjenili. da ste samo malo bolje provjerili mogli ste vidjeti da je od isto prodavača prodana informbiro novčanica 5000din za puno veće novce bez ikakvih primjedbi što se tiče orginalnosti, ali ste eto vi našli shodno da istu spominje kao usput. Neznam da li vi nešto prodajete ali postavite se da vama netko komentira orginalnost onog što prodajete, ali bez ikakve osnove. Nadam se da ćete ovo uvažiti za ubuduće. Hvala.
Ne znam gdje ste vi vidjeli da ja sumnjam u originalnost novcanice postavljene na aukciji?
Ja se uopce ne bavim jugoslavenskim novcanicama, vec tematski skupljam ptice. I bas zato sto se ne bavim njima, dosao sam ovdje pitati o tome jer sam primjetio gresku.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty Re: 50 dinara 1950

Postaj  austro uto lis 18, 2011 6:45 am

Rango je napisao/la:
austro je napisao/la:
Rango je napisao/la:Vidio sam danas na aukcijama za prodaju ovu novčanicu:
http://www.aukcije.hr/item.php?id=1534063

O originalnosti neću, nego o grješki u makedonskom natpisu: "PEDESE DINARI". Očigledno nedostaje slovo T. Je li to zabilježeno dosad?

Apsolutno je neprihvatljivo da odmah opletete po orginalnosti iako je iz vaših izlaganja apsolutno razvidno da si niste dali nikakav trud nego samo lupetate ( ispričavam se, ali moram tako), a na području Jugoslavenske numizmatike ste da nebudem grub potpuni neznalica. Da ste se samo malo potrudili i otvorili Baracov katalog vidjeli bi da je isti natpis i u njegovoj knjizi tj. da sve novčanice imaju istu "grešku"

Naravno i bez ikakvog znanja vi sebi dopuštate, naravno bez ikakve provjere, prozivati orginalnost predmeta kojeg netko prodaje, zanemarujući činjenicu da time štetite ugledu prodavača i smanjujete vjerojatnost prodaje istog jer ste vi to kao vrhunski stručnjak odokativno procjenili. da ste samo malo bolje provjerili mogli ste vidjeti da je od isto prodavača prodana informbiro novčanica 5000din za puno veće novce bez ikakvih primjedbi što se tiče orginalnosti, ali ste eto vi našli shodno da istu spominje kao usput. Neznam da li vi nešto prodajete ali postavite se da vama netko komentira orginalnost onog što prodajete, ali bez ikakve osnove. Nadam se da ćete ovo uvažiti za ubuduće. Hvala.
Ne znam gdje ste vi vidjeli da ja sumnjam u originalnost novcanice postavljene na aukciji?
Ja se uopce ne bavim jugoslavenskim novcanicama, vec tematski skupljam ptice. I bas zato sto se ne bavim njima, dosao sam ovdje pitati o tome jer sam primjetio gresku.

E, sad stvarno pretjerujete, kao niste vi ništa napisali, ali nekim čudom i kolega kronen iz vašeg je posta isčitao vašu stručnu sumnju u orginalnost novčanice i ne niste vi kojim slučajem napisali praktično na po četku prve rečenice "O orginalnosti neću" gdje bez ikakvog razloga insinuirate nešto o čemu nemate nikakva znanja. Neću biti bezobrazan iako to vaša drskost zaslužuje, ali držite se molim vas vaših ptičica i nemojte bez razloga pljuvati po nečijim novčanicama.

austro

Broj postova : 37
Join date : 26.02.2011

[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty Re: 50 dinara 1950

Postaj  zlaja uto lis 18, 2011 11:01 am

austro je napisao/la:
Rango je napisao/la:
austro je napisao/la:
Rango je napisao/la:Vidio sam danas na aukcijama za prodaju ovu novčanicu:
http://www.aukcije.hr/item.php?id=1534063

O originalnosti neću, nego o grješki u makedonskom natpisu: "PEDESE DINARI". Očigledno nedostaje slovo T. Je li to zabilježeno dosad?

Apsolutno je neprihvatljivo da odmah opletete po orginalnosti iako je iz vaših izlaganja apsolutno razvidno da si niste dali nikakav trud nego samo lupetate ( ispričavam se, ali moram tako), a na području Jugoslavenske numizmatike ste da nebudem grub potpuni neznalica. Da ste se samo malo potrudili i otvorili Baracov katalog vidjeli bi da je isti natpis i u njegovoj knjizi tj. da sve novčanice imaju istu "grešku"

Naravno i bez ikakvog znanja vi sebi dopuštate, naravno bez ikakve provjere, prozivati orginalnost predmeta kojeg netko prodaje, zanemarujući činjenicu da time štetite ugledu prodavača i smanjujete vjerojatnost prodaje istog jer ste vi to kao vrhunski stručnjak odokativno procjenili. da ste samo malo bolje provjerili mogli ste vidjeti da je od isto prodavača prodana informbiro novčanica 5000din za puno veće novce bez ikakvih primjedbi što se tiče orginalnosti, ali ste eto vi našli shodno da istu spominje kao usput. Neznam da li vi nešto prodajete ali postavite se da vama netko komentira orginalnost onog što prodajete, ali bez ikakve osnove. Nadam se da ćete ovo uvažiti za ubuduće. Hvala.
Ne znam gdje ste vi vidjeli da ja sumnjam u originalnost novcanice postavljene na aukciji?
Ja se uopce ne bavim jugoslavenskim novcanicama, vec tematski skupljam ptice. I bas zato sto se ne bavim njima, dosao sam ovdje pitati o tome jer sam primjetio gresku.

E, sad stvarno pretjerujete, kao niste vi ništa napisali, ali nekim čudom i kolega kronen iz vašeg je posta isčitao vašu stručnu sumnju u orginalnost novčanice i ne niste vi kojim slučajem napisali praktično na po četku prve rečenice "O orginalnosti neću" gdje bez ikakvog razloga insinuirate nešto o čemu nemate nikakva znanja. Neću biti bezobrazan iako to vaša drskost zaslužuje, ali držite se molim vas vaših ptičica i nemojte bez razloga pljuvati po nečijim novčanicama.
Ne vidim nikakvu zlu namjeru kolege Ranga u njegovu pitanju vezanom uz grešku u natpisu. Jednostavno čovjek je primijetio grešku i uputio ostale članove foruma na nju. Kako je i sam naveo da to nije njegovo područje, jednostavno nije ni tražio po internetu neke podatke nego je tražio mišljenje kolega s foruma. Možda se malo nezgodno izrazio. Na neku grešku sličnog tipa bih i sam uputio a sama rasprava na forumu (jer forum je za to i osnovan) bi pokazala dali je to tipična greška na svim novčanicama ili je to jedinstvena greška. Napasti kolegu s foruma riječima koje je u svom izlaganju uputio kolega austro je stvarno, po mome mišljenju, ne prihvatljivo i protiv sam takvih izlaganja na forumu. Pogotovo davati nekome takve komentare kao onaj LUPETATE i DRŽITE SE SVOJIH PTIČICA i to anonimno je ne prihvatljivo za ovaj forum. Osnovno je pravilo foruma da se novi član predstavi ostalim članovima foruma pa se tek onda uključi u raspravu a koliko sam primijetio to kolega austro nije ispoštovao. Da sam ja administrator niti jedno uključenje u raspravu ne bih objavio bez predstavljanja. Još jednom pozivam sve članove foruma koji sa nisu predstavili a uključuju sa u rasprave na forumu da to učine jer to osim pravila foruma prije svega nalaže i sama pristojnost, kako bi se znalo tko stoji iza svojih riječi napisanih na forumu. Nadalje nastojte izbjegavati izraze koji nekoga mogu uvrijediti ili omalovažiti pogotovo po pitanju poznavanja pojedinih područja sakupljanja. Nema onoga koji poznaje sva područja ali pomoć u nekoj nedoumici je uvijek dobro došla od onoga koji dotično područje poznaje i nije sramota tu pomoć i potražiti.
Lijep pozdrav svima Zlaja.
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty Re: 50 dinara 1950

Postaj  Gost uto lis 18, 2011 12:15 pm

austro je napisao/la:

E, sad stvarno pretjerujete, kao niste vi ništa napisali, ali nekim čudom i kolega kronen iz vašeg je posta isčitao vašu stručnu sumnju u orginalnost novčanice i ne niste vi kojim slučajem napisali praktično na po četku prve rečenice "O orginalnosti neću" gdje bez ikakvog razloga insinuirate nešto o čemu nemate nikakva znanja. Neću biti bezobrazan iako to vaša drskost zaslužuje, ali držite se molim vas vaših ptičica i nemojte bez razloga pljuvati po nečijim novčanicama.
Ja se ne želim raspravljati u nedogled. Ne znam zašto bih ja morao biti stručnjak za jugoslavenske novčanice da bih sudjelovao na ovom dijelu foruma? Niti kada sam se predstavljao na forumu, nisam se predstavio kao iskusni kolekcionar, niti sam na to upućivao bilo kojim komentarom. Iskreno, ja ni nemam niti jednu jugoslavensku novčanicu u kolekciji, ali nitko mi ne može braniti da bacim oko na neku iz bilo kojeg razloga. Do prije par dana (dok mi kolega zlaja nije poslao pdf katalog YU novčanica. Hvala!) nisam ni posjedovao katalog koji posebno obrađuje jugo dinare. No, i da jesam, više volim rasprave na forumu jer se može doći do novih saznanja, pogotovo jer tu ima stručnjaka za razna područja.
Upit sam počeo s "o originalnosti neću" iz razloga što kad se pojave ovakve novčanice, kolekcionari, posebice oni stručniji koji znaju na što obratiti pozornost, dobro promotre radi li se o krivotvorini ili originalu. Pošto ja prvi puta vidim tu novčanicu, normalno je da me je zaintrigirala grješka u natpisu "pedese", ali nije mi bila namjera novčanicu proglasiti krivotvorinom, nego samo upitati radi li se o nečemu sličnom poput natpisa "GUVERNE" na novčanicama od 1000 dinara. Također, nakon replike prvog kolege, odgovorio sam da može biti samo takva jedna grješka (ne na jednoj novčanici), nego samo na novčanici od 50 dinara, jer bi ona od cijele informbiro serije, logično, imala natpis "PEDESE". Ne znam što Vas frustrira, ali po pravilima lijepog ponašanja na svim forumima, uvijek se pretpostavi dobra namjera.
Lijep pozdrav!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty Re: 50 dinara 1950

Postaj  Vito uto lis 18, 2011 1:59 pm

Takšnole medsebojno obtoževanje je popolnoma nepotrebno. Forum je namenjen debatam o numizmatiki in ne o avtorjih vprašanj. Žal je takšen način komunikacije prisoten na mnogih foumih in očitno splošen odraz komunikacije v sodobni družbi.

Vrnimo se k obravnavani temi.
Na seriji "informbiro" bankovcev je tovrstnih napak oziroma površnosti še več. Žal ne gre za napako tipa GUVERNE, kjer je črka R izpadla med tehničnim postopkom izdelave klišeja. Na teh bankovcih so napake že v osnovnem dizajnu, kar se lepo vidi po poravnavi besed.

1 dinar: napačno EDEN DINAR (pravilno EN DINAR)
20 dinarjev napačno DVADESE DINARI (pravilno DVADESET DINARI)
50 dinarjev napačno PEDESE DINARI in PEDESET DINARJEV (pravilno PEDESET DINARI in PETDESET DINARJEV)
500 dinarjev: napačno PET STO DINARJEV (pravilno PETSTO DINARJEV)
Vito
Vito

Broj postova : 83
Join date : 12.02.2011

[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty totalni offtopic

Postaj  MinesweePer uto lis 18, 2011 6:16 pm

austro je napisao/la:... da time štetite ugledu prodavača...

toliko stojite iza tog prodavača da bi čovjek pomislio da ste možda baš vi taj :p
...a kada ste već toliko dvrljem i kamenjem po kolegi Rangu da je neznalica, provjerite samo aukcije tog istog prodavača koji je čak i zemlju novčanice koje prodaje promašio, ali on je prodao informbiro novčanicu za skoro 1000€ pa mu se to oprašta...
MinesweePer
MinesweePer

Broj postova : 259
Join date : 15.02.2011
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty Re: 50 dinara 1950

Postaj  austro uto lis 18, 2011 7:36 pm

MinesweePer je napisao/la:
austro je napisao/la:... da time štetite ugledu prodavača...

toliko stojite iza tog prodavača da bi čovjek pomislio da ste možda baš vi taj :p
...a kada ste već toliko dvrljem i kamenjem po kolegi Rangu da je neznalica, provjerite samo aukcije tog istog prodavača koji je čak i zemlju novčanice koje prodaje promašio, ali on je prodao informbiro novčanicu za skoro 1000€ pa mu se to oprašta...

Napišite što mislite kao ja sam pizda jer se ne slažem da neko insinuira o orginalnosti stvari koje ja prodajem, pitanje je da li bi prodao onu novčanicu da je netko bez ikakvog razloga počeo postavljati pitanja oko orginalnosti. Neznam što je stvarno vašem kolegi trebalo ono "o orginalnosti neću"

Pomogni te mi koju sam to aukciju krivo postavio? samo velika je razlika da li prodajem orginale ili sam nešto krivo napisao, a i time štetim samom sebi, a ne nikome drugom.



Zadnja promjena: austro; uto lis 18, 2011 7:50 pm; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : greška)

austro

Broj postova : 37
Join date : 26.02.2011

[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty Re: 50 dinara 1950

Postaj  austro uto lis 18, 2011 7:49 pm

Rango je napisao/la:
austro je napisao/la:

E, sad stvarno pretjerujete, kao niste vi ništa napisali, ali nekim čudom i kolega kronen iz vašeg je posta isčitao vašu stručnu sumnju u orginalnost novčanice i ne niste vi kojim slučajem napisali praktično na po četku prve rečenice "O orginalnosti neću" gdje bez ikakvog razloga insinuirate nešto o čemu nemate nikakva znanja. Neću biti bezobrazan iako to vaša drskost zaslužuje, ali držite se molim vas vaših ptičica i nemojte bez razloga pljuvati po nečijim novčanicama.
Ja se ne želim raspravljati u nedogled. Ne znam zašto bih ja morao biti stručnjak za jugoslavenske novčanice da bih sudjelovao na ovom dijelu foruma? Niti kada sam se predstavljao na forumu, nisam se predstavio kao iskusni kolekcionar, niti sam na to upućivao bilo kojim komentarom. Iskreno, ja ni nemam niti jednu jugoslavensku novčanicu u kolekciji, ali nitko mi ne može braniti da bacim oko na neku iz bilo kojeg razloga. Do prije par dana (dok mi kolega zlaja nije poslao pdf katalog YU novčanica. Hvala!) nisam ni posjedovao katalog koji posebno obrađuje jugo dinare. No, i da jesam, više volim rasprave na forumu jer se može doći do novih saznanja, pogotovo jer tu ima stručnjaka za razna područja.
Upit sam počeo s "o originalnosti neću" iz razloga što kad se pojave ovakve novčanice, kolekcionari, posebice oni stručniji koji znaju na što obratiti pozornost, dobro promotre radi li se o krivotvorini ili originalu. Pošto ja prvi puta vidim tu novčanicu, normalno je da me je zaintrigirala grješka u natpisu "pedese", ali nije mi bila namjera novčanicu proglasiti krivotvorinom, nego samo upitati radi li se o nečemu sličnom poput natpisa "GUVERNE" na novčanicama od 1000 dinara. Također, nakon replike prvog kolege, odgovorio sam da može biti samo takva jedna grješka (ne na jednoj novčanici), nego samo na novčanici od 50 dinara, jer bi ona od cijele informbiro serije, logično, imala natpis "PEDESE". Ne znam što Vas frustrira, ali po pravilima lijepog ponašanja na svim forumima, uvijek se pretpostavi dobra namjera.
Lijep pozdrav!

E, sad i sami ste primjetili da se vaš kolega malo nezgodno izrazio, a ovi moji neprihvatljivi izrazi (u potpunosti se slažem) su dati tek nako što kolegi nije bilo bitno što se ja nimalo ne slažem s načinom kojim govori o mojoj novčanici.

Što se predstavljanja tiče, nemam se namjeru predstavljati imenom i prezimenom, kao što se ni svi ostali članovi nisu, imam svoje razloge zašto neću. Ako je to razlog da me se makne sa foruma nije problem, ali onda mi ni nije jasno zašto bi se rapravljelo o stvarima koje nisu od nekog predstavljenog na forumu.

U onomome "o orginalnosti neću..." oprostiti ćete bez obzira što štitite kolegu nije bilo nikakve dobre namjere.

austro

Broj postova : 37
Join date : 26.02.2011

[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty @ austro

Postaj  MinesweePer uto lis 18, 2011 7:51 pm

Pa kolega (koji je ujedno i Vaš kolega) se izjasnio, nije mislio ništa optužujuće, barem ga ja nisam tako shvatio.

20 kruna ste krivo postavili, nije Austro Ugarska već Austrija, i nije 1913 godina nego 1919.

Nema na čemu!


edit: ma ne štitim ja kolegu, uopće ne poznajem čovjeka, ja ga jedino nisam shvatio na način kao i Vi.
MinesweePer
MinesweePer

Broj postova : 259
Join date : 15.02.2011
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty Re: 50 dinara 1950

Postaj  austro uto lis 18, 2011 8:04 pm

MinesweePer je napisao/la:Pa kolega (koji je ujedno i Vaš kolega) se izjasnio, nije mislio ništa optužujuće, barem ga ja nisam tako shvatio.

20 kruna ste krivo postavili, nije Austro Ugarska već Austrija, i nije 1913 godina nego 1919.

Nema na čemu!


edit: ma ne štitim ja kolegu, uopće ne poznajem čovjeka, ja ga jedino nisam shvatio na način kao i Vi.

E, sad moga ja reći da nije Austrija nego I. Republik Osterreich, a što se tiče godine čak se ni u službenom AUSTRIA NETTO KATLOGU ne spominje godina o kojoj vi govorite nego ona koja je navedena na novčanici, naravno slažem se da novčanica nije do kraja korektno predstavljena ali nisam siguran da itko na aukcijama novčanice iz navedene serije prodaje drukčije nego Austrougarske.

Što se tiče godine nisam siguran da sam ikad na ebay.de primjetio da itko prodaje te novčanice pod navedenim datumom.

Naravno slažem se s vašim tvrdnjom s time da moram priznati da si nikad do kraja nisam razjasnio te austrijske novčanice s pretiskom jer nikad nisu bile u središtu mojeg zanimanja. Bio bi zahvalan ako bi me dodatno uputili.

austro

Broj postova : 37
Join date : 26.02.2011

[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty Re: 50 dinara 1950

Postaj  austro uto lis 18, 2011 8:06 pm

Rango je napisao/la:
austro je napisao/la:

E, sad stvarno pretjerujete, kao niste vi ništa napisali, ali nekim čudom i kolega kronen iz vašeg je posta isčitao vašu stručnu sumnju u orginalnost novčanice i ne niste vi kojim slučajem napisali praktično na po četku prve rečenice "O orginalnosti neću" gdje bez ikakvog razloga insinuirate nešto o čemu nemate nikakva znanja. Neću biti bezobrazan iako to vaša drskost zaslužuje, ali držite se molim vas vaših ptičica i nemojte bez razloga pljuvati po nečijim novčanicama.
Ja se ne želim raspravljati u nedogled. Ne znam zašto bih ja morao biti stručnjak za jugoslavenske novčanice da bih sudjelovao na ovom dijelu foruma? Niti kada sam se predstavljao na forumu, nisam se predstavio kao iskusni kolekcionar, niti sam na to upućivao bilo kojim komentarom. Iskreno, ja ni nemam niti jednu jugoslavensku novčanicu u kolekciji, ali nitko mi ne može braniti da bacim oko na neku iz bilo kojeg razloga. Do prije par dana (dok mi kolega zlaja nije poslao pdf katalog YU novčanica. Hvala!) nisam ni posjedovao katalog koji posebno obrađuje jugo dinare. No, i da jesam, više volim rasprave na forumu jer se može doći do novih saznanja, pogotovo jer tu ima stručnjaka za razna područja.
Upit sam počeo s "o originalnosti neću" iz razloga što kad se pojave ovakve novčanice, kolekcionari, posebice oni stručniji koji znaju na što obratiti pozornost, dobro promotre radi li se o krivotvorini ili originalu. Pošto ja prvi puta vidim tu novčanicu, normalno je da me je zaintrigirala grješka u natpisu "pedese", ali nije mi bila namjera novčanicu proglasiti krivotvorinom, nego samo upitati radi li se o nečemu sličnom poput natpisa "GUVERNE" na novčanicama od 1000 dinara. Također, nakon replike prvog kolege, odgovorio sam da može biti samo takva jedna grješka (ne na jednoj novčanici), nego samo na novčanici od 50 dinara, jer bi ona od cijele informbiro serije, logično, imala natpis "PEDESE". Ne znam što Vas frustrira, ali po pravilima lijepog ponašanja na svim forumima, uvijek se pretpostavi dobra namjera.
Lijep pozdrav!

Da li bi i temu o 1000 din 1978 s natpisom GUVERNE načeli sa "O orginalnosti neću...", mislim da ipak nebi.


Zadnja promjena: austro; uto lis 18, 2011 8:07 pm; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : nadopuna)

austro

Broj postova : 37
Join date : 26.02.2011

[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty Re: 50 dinara 1950

Postaj  MinesweePer uto lis 18, 2011 8:35 pm

austro je napisao/la:
Naravno slažem se s vašim tvrdnjom s time da moram priznati da si nikad do kraja nisam razjasnio te austrijske novčanice s pretiskom jer nikad nisu bile u središtu mojeg zanimanja. Bio bi zahvalan ako bi me dodatno uputili.

Prebacio sam raspravu o ovom u podforum o Austro-Ugarskoj
MinesweePer
MinesweePer

Broj postova : 259
Join date : 15.02.2011
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty Re: 50 dinara 1950

Postaj  zviscevic sri lis 19, 2011 2:17 pm

Poštovani kolege. Molim Vas da raspravu zadržite u granicama pristojnosti. Bez vrijeđanja, dobacivanja i sl. Do sada nije bilo ovakvih ispada na ovom forumu, pa se nadam da je ovo prvi i zadnji put.

Ako imate neke međusobne razmirice, to rješavajte preko privatnih poruka.

Isto tako, pravilo je foruma da se svi članovi predstave i međusobno upoznaju. Anonimnost je "zabranjena" upravo zbog ovakvih razloga. Inače, forum je zatvoren za nečlanove i posjetitelji ne mogu čitati postove.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty Re: 50 dinara 1950

Postaj  Gost čet lis 20, 2011 10:34 am

Vito je napisao/la:Takšnole medsebojno obtoževanje je popolnoma nepotrebno. Forum je namenjen debatam o numizmatiki in ne o avtorjih vprašanj. Žal je takšen način komunikacije prisoten na mnogih foumih in očitno splošen odraz komunikacije v sodobni družbi.

Vrnimo se k obravnavani temi.
Na seriji "informbiro" bankovcev je tovrstnih napak oziroma površnosti še več. Žal ne gre za napako tipa GUVERNE, kjer je črka R izpadla med tehničnim postopkom izdelave klišeja. Na teh bankovcih so napake že v osnovnem dizajnu, kar se lepo vidi po poravnavi besed.

1 dinar: napačno EDEN DINAR (pravilno EN DINAR)
20 dinarjev napačno DVADESE DINARI (pravilno DVADESET DINARI)
50 dinarjev napačno PEDESE DINARI in PEDESET DINARJEV (pravilno PEDESET DINARI in PETDESET DINARJEV)
500 dinarjev: napačno PET STO DINARJEV (pravilno PETSTO DINARJEV)

Hvala na odgovoru! Ja vjerojatno ne bih primjetio grješku tipa EDEN diner ili PET STO dinarjev, ali ove bez zadnjeg slova upadaju u oči.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

50 dinara 1950 Empty Re: 50 dinara 1950

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.