Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje

4 posters

Go down

Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje Empty Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje

Postaj  almingbg pet tra 08, 2011 10:50 am

Zdravo

Mnogi od nas se sjecaju bonova za gorivo s pocetka 80-tih godina (1983. i 1984.).

Interesuje me, da li se ko sjeca bonova na slikama i zna li iz kojeg su perioda? Na bonovima pise SFR Jugoslavija (ne na svim, pogledajte bon za loz ulje Very Happy ) ali ukupan dojam mi je, blago receno, cudan.

Volio bih cuti vase komentare.

Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje Yubenzin100litara.th

Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje Yudizel20litara.th

Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje Yulozulje10litara.th

Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje Yumotornoulje5litara.th


bye
Almin

almingbg
almingbg

Broj postova : 168
Join date : 05.03.2011

[Vrh] Go down

Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje Empty Re: Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje

Postaj  Vito pet tra 08, 2011 1:39 pm

Na ozemlju Slovenije taki boni niso bili NIKOLI v uporabi.

Bone iz let 1983 in 1984 je tiskal ZIN, vsi napisi na njih so bili štiri jezični.
Prav tako je ZIN tiskal podobne bone SRJ leta 1993.

Tukaj prikazani boni so na navadnem papirju, enobarvni in brez slovenskih in makedonskih napisov (razen merske enote "litrov"). Če so avtentični in če so bili kdaj v uporabi, so bili lahko edino po oktobru 1991 na ozemlju, ki se je takrat morda še imenovalo "SFRJ", prej gotovo ne.
Opažam pa, da se ta vrsta bonov pogosto pojavlja na spletnih avkcijah.
Vito
Vito

Broj postova : 83
Join date : 12.02.2011

[Vrh] Go down

Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje Empty Re: Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje

Postaj  almingbg sub tra 09, 2011 6:01 am

Hvala Viti na odgovoru; ako bonovi NISU bili u upotrebi u Sloveniji, GDJE su bili u upotrebi?

Osnovni razlog otvaranja ove teme je taj, sto bonovi djeluju, stajaznam, jadno, nedoreceno, neprofesionalno, neozbiljno... nastavite niz Smile

Jedini sigurnosni detalj na bonovima je serijski broj; papir djeluje sasvim obicno, nema vodoznaka, nema sigurnosne niti, nema osjecaja pod rukom da je rijec o necemu sto ima nekakvu vrijednost (osim eventualno numizmaticke), bonovi su stampani samo u jednoj boji, okvir oko teksta je nedefinisan i gotovo zamrljan, stamparska greska u nazivu drzave, itd, itd... Bonove nisam provjeravao pod UV svjetlom, mozda i to uradim jednom prilikom. Jednom rjecju, nemam utisak da je rijec o ZIN-ovom proizvodu.

Isto tako, ne stice se dojam da su bonovi uradjeni u kucnoj radinosti i odstampani na laserskom stampacu. Pitam se, koliko bi minuta trebalo Zlatku da ostvari slican rezultat, ne bolji, na svom kompjuteru? 10, 20 minuta?

Ostaju pitanja: ko, gdje, kada, kako, zasto???

Uzivajte u vikendu
bye
Almin
almingbg
almingbg

Broj postova : 168
Join date : 05.03.2011

[Vrh] Go down

Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje Empty Re: Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje

Postaj  zviscevic sub tra 09, 2011 7:15 am

Hm hm... kvaliteta izrade je loša. Štamparska greška u nazivu države - preočita.

Između lasera i offseta se lako vidi razlika - kada stavite novčanice blizu izvora svjetla - da li se boja "presijava" ili ne?
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje Empty Re: Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje

Postaj  braman pon svi 16, 2011 2:24 pm

Od ovih bonova dobio sam plavi za dizel 50 litara papir je plavi a revers beli. Dobio sam ga od prijatelja iz Beograda krajem 93 , tad je on vozio kamion u Tehnogasu.Druga dva 20 litara dizel i 20 litara benzin sam kupio za desetak kuna. Oni se razlikuju malo po dizajnu i revers je iste boje. Zbog toga su mi sumljivi.

braman

Broj postova : 109
Join date : 13.02.2011

[Vrh] Go down

Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje Empty Re: Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje

Postaj  braman pon svi 16, 2011 3:01 pm


braman

Broj postova : 109
Join date : 13.02.2011

[Vrh] Go down

Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje Empty Re: Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje

Postaj  Gost pon svi 16, 2011 3:37 pm

zviscevic je napisao/la:Štamparska greška u nazivu države - preočita
Jesam ja, izgleda, jedini koji ne vidi tu tiskarsku pogrješku?

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje Empty Re: Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje

Postaj  almingbg pon svi 16, 2011 6:30 pm

Provjeri naziv drzave na bonu za loz-ulje...
almingbg
almingbg

Broj postova : 168
Join date : 05.03.2011

[Vrh] Go down

Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje Empty Re: Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje

Postaj  Gost uto svi 17, 2011 2:21 pm

almingbg je napisao/la:Provjeri naziv drzave na bonu za loz-ulje...
ahaaaaaaaaa. A ja pogledao prvi i zadnji bon, i mislim si da nemam oko za detalje.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje Empty Re: Bonovi za benzin, dizel, loz- i motorno ulje

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.