Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ilinden - probe u srebru

2 posters

Go down

Ilinden - probe u srebru Empty Re: Ilinden - probe u srebru

Postaj  zviscevic čet oľu 31, 2011 8:16 pm

Ove Ilinden probe u srebru. Zanimalo bi me malo više informacija o tome.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Ilinden - probe u srebru Empty Ilinden - probe u srebru

Postaj  zlaja čet oľu 31, 2011 9:06 pm

zviscevic je napisao/la:Ove Ilinden probe u srebru. Zanimalo bi me malo više informacija o tome.
Malo je problem sa Makedonijom i njihovim odlukama o izdavanju. Neke odluke je donosila Vlada, neke Sobranje a neke Narodna banka. Ja sam pokušao povaditi sve odluke iz njihovog službenog glasila. U odluci o izdavanju Ilinden se spominju zlatnici i srebrnjaci a u prodaju je pušteno 11 zlatnika i samo 1 srebrnjak 100 denara - trešnjev top (pogledati stranicu NBRM). Činjenica je da su iskovani i drugi primjerci ali nisam siguran dali svi jer brat nema koliko se sjećam 11 nego 5 - 6 komada. Kupio ih je mislim 2009. godine kada smo bili u Beogradu. U odluci objavljenoj u Službenom vesniku broj 29 2003. godine spominje se 6 zlatnika i jedan srebrnjak a u Službenom vesniku broj 40 2003. godine spominje se još 5.
Morati ču vidjeti koje brat ima.
PS. Bilo bi možda dobro ovo o Makedoniji prebaciti u neki drugi post.
Lijep pozdrav Zlaja.
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Ilinden - probe u srebru Empty Re: Ilinden - probe u srebru

Postaj  zviscevic pet tra 01, 2011 8:55 am

Ako možete doći do više informacija, to bi svakako dobro došlo.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Ilinden - probe u srebru Empty Re: Ilinden - probe u srebru

Postaj  zlaja pon tra 18, 2011 11:19 am

Ilinden - probe u srebru 100dinarailinden


Probe koje brat posjeduje su kovanice iskovane u srebru dimenzije 23,8 mm sa likovima koji se nalaze na zlatnom novcu izdanom povodom 100 godina Ilinden i 100 godina makedonske državnosti 1903 -2003 čija su imena objavljena u Službenom vjesniku broj 29 iz 2003 godine. Pretpostavljam da su kao i sve regularne jubilarne kovanice Makedonije kovane u srebru 925 promila i bakar 75 promila. Težinu nije imao čime izmjeriti ali ako su planšete debljine kao što su i zlatne kovanice onda se dobije proračunom težina oko 5,3 grama. Ako su za kovanje korištene planšete preostale od srebrnog kovanog novca kovanog povodom 2000 godina krščanstva, koje su istog promjera a očito deblje a i jedne i druge kovanice su kovane u kovnici Goldmak-Radoviš, onda bi težina bila 7 grama.
Zadnja prikazana kovanica, 100 denara – trešnjev top, je puštena u redoviti opticaj. Metal srebro 925 promila i bakar 75 promila, dimenzije 32 mm i težina 16 grama.
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Ilinden - probe u srebru Empty Re: Ilinden - probe u srebru

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.