Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SPECIMEN koji zbunjuje

2 posters

Go down

SPECIMEN  koji  zbunjuje Empty SPECIMEN koji zbunjuje

Postaj  goga1952 ned svi 11, 2014 3:48 pm

S obzirom da je moja pasija skupljanja novčanica: bez serije, nulta serija, neizdate, i novčanice koje nisu puštene u optjecaj kao i SPECIMEN, mislio sam da znam puno o specimen novčanicama ali sam se uvjerio da se čitav život uči i pitanje koliko ćeš naučiti.
O čemu se radi, pa specimeni ranijih godina od recimo 1944 do 1968 su uglavnom poznati sa svim varijantama -  slova, boje, kontrolnog broja specimena, položaja na novčanici, to se može naći i u pojedinim katalozima, ali poslije 1968. god. je nemoguće odrediti što je stvarni specimen, a što lažni samo jer pojedini trgovci zbog komercijale sami stavljaju žig što mi nikako nije jasno zašto to rade jer time samo upropaste novčanicu s obzorom da je nulta, a kad stave žig specimena praktično je bezvrijedna. Molio bi vaše mišljenje o tom pitanju kao i saznanja koje su novčanice izvorni SPECIMEN. Htio sam staviti sve varijante Specimena ali nisam uspio jer nesnalazim se sa postavljnjem slike.
    stojan

goga1952

Broj postova : 27
Join date : 15.02.2011

[Vrh] Go down

SPECIMEN  koji  zbunjuje Empty Re: SPECIMEN koji zbunjuje

Postaj  zlaja ned svi 11, 2014 6:01 pm

Slažem se sa kolegom Stojanom,
Meni nedostaju specimeni 1955. godine i ovi prije njih i tu je uglavnom sve jasno jer su po svim podacima oni rađeni na novčanicama sa redovnim serijskim brojem. Sada se na internetu nudi novčanica 5000 dinara 1955. godine AA  000000
SPECIMEN  koji  zbunjuje 1zvzwbk
koju je gospodin Vito opisao kao novu krivotvorinu jer se ta vrsta numeratora u ZIN-u nije tada koristila i jasno je vidljivo da je uklonjena prva nula iz numeratora kako bi se dobio šesteroznamenkasti broj.
Nedostaje mi i 5 dinara 1968 godine prvo izdanje koje bi po svemu sudeći trebalo imati plavi šesteroznamenkasti kontrolni broj
SPECIMEN  koji  zbunjuje 2077qc9
kao i na novčanicama 10 i 50 dinara koje posjedujem.
Međutim na internetu se nudi  ili se nudila i novčanica s plavim pretiskom SPECIMEN bez kontrolnog broja
SPECIMEN  koji  zbunjuje 346893k
Što još više zbunjuje nude se i novčanice sa istim ili vrlo sličnim pretiskom i sa žigom narodne banke pa kako da tu čovjek bude pametan.
SPECIMEN  koji  zbunjuje 21kbafk
SPECIMEN  koji  zbunjuje Rk7wqs
SPECIMEN  koji  zbunjuje 15ppqp3
ili bez žiga
SPECIMEN  koji  zbunjuje 30j5yd4
pa onda crveni pretisak
SPECIMEN  koji  zbunjuje 2n9979w
pa crveni pretisak tip 1 s kontrolnim brojem
SPECIMEN  koji  zbunjuje Oup7x1
pa crveni pretisak tip 2 s kontrolnim brojem
SPECIMEN  koji  zbunjuje 2ush85v
Ja polako s interneta skidam slike specimena od 1968. pa na dalje koji se nude na prodaju ne bih li ikako došao do nekog zaključka što je tu originalno a što ne ( i mogu reći da se tu nađe pravo šarenilo boja i vrsta pretisaka), tako do sada nisam došao do nekog pravog zaključka pa sam za sada odustao od nabavke istih. Lijepo bi bilo kada bi netko iz ZIN-a izašao s pravim podacima o specimen novčanicama. Znam da su prije centralne banke raznih država objavljivale literaturu u kojima su bile prikazane SPECIMEN novčanice pojedinih država a koje su dobivale na uvid kako bi svoje djelatnike upoznale s izgledom novih novčanica pa bi i takav podatak bio od neke koristi.
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

SPECIMEN  koji  zbunjuje Empty Re: SPECIMEN koji zbunjuje

Postaj  goga1952 pon svi 12, 2014 12:42 pm

Pozdrav Zlaja,

neznam dali se smije ovdje postaviti e-mail pa da mi pošalješ svoj i ja bi ti poslao sve sleke specimena na novčanicama koje ja imam još od 1920. god. do danas, a mogu ti reći da ih ima raznih varijanti, tipova, boja i čega sve ne oko tridesetak.
Tako mislim da bi mogli obadsvojica doći do nekog zaključaka šta je pravo a šta krivo tj. lažno.
Netražim te e-mail zbog neke tajnosti nešto što drugi nebi trebali ili smjeli znati već te tražim zbog jedinog razloga što ti onda mogu poslati slike novčanica sa pretiskom SPECIMEN, jer ovdje nikako mi ne uspijeva postaviti sliku.
I još ti mogu reči da bi ja bio puno aktivniji na ovom sajtu ali moja je deviza kao starog čovjeka i numizmatičara jedino se može raspravljati o nečemu ako je tu korpus-delikti a to je ako ima slika da se vidi o čemu se raspravlja, a pošto to meni neide onda se rijetko i javljam na ovom sajtu što mi je žao jer jedino ovdje na ovom mjestu se može jako lijepo raspravljati, sa argumentima i protiv jer jedino su ovdje ozbiljni ljudi i stvarni numizmatičari dok na svim drugim mjastima odmah se posvađaju ili krenu u nacionalizam.

lijepi pozdrav Stojan

goga1952

Broj postova : 27
Join date : 15.02.2011

[Vrh] Go down

SPECIMEN  koji  zbunjuje Empty Re: SPECIMEN koji zbunjuje

Postaj  zlaja uto svi 13, 2014 6:17 pm

Nekoliko puta sam bezuspješno probao slati privatnu poruku i mi jasno kako je ne mogu poslati iako mi napiše poruku o uspješnom slanju.
Dali se smjelo ili ne ostavljati svoju adresu, uz moguće sankcije ja ju ostavljam

Moja adresa:

zlatko.plesivcak@optinet.hr

Lijep pozdrav,

Zlatko Plesivčak

zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

SPECIMEN  koji  zbunjuje Empty Re: SPECIMEN koji zbunjuje

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.