Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

upit Da li je ovo ostecena kovanica?

2 posters

Go down

upit Da li je ovo ostecena kovanica? Empty upit Da li je ovo ostecena kovanica?

Postaj  pretorian44 pet tra 13, 2012 11:02 am

GORDIAN III-VIMINACIUM Legions Coin LION & BULL
interesira me posto sam naisao vise puta na kovanice sa ovakvom rupicom-u biti udubljenjem,da li je ona ostecena ili je mozda to dio kovanice. evo slika ispod

upit Da li je ovo ostecena kovanica? Imagecut
upit Da li je ovo ostecena kovanica? Imageeyw
pretorian44
pretorian44

Broj postova : 34
Join date : 11.04.2012
Age : 48
Lokacija : slavonija

[Vrh] Go down

upit Da li je ovo ostecena kovanica? Empty Re: upit Da li je ovo ostecena kovanica?

Postaj  natko sub tra 14, 2012 1:47 pm

Odlično pitanje! S obzirom da sam se i sam poceo nedavno baviti rimskim novcem čitao sam o ovome na jednom stranom forumu, nakon što sam bio siguran da ih je netko bušio u novije vrijeme.

U stvari, to su oznake za centriranje, česti su, zapravo gotovo uvijek prisutni grčkim kovnicama u Egiptu, u provincijskim kovnicama Rima (opet često Egipat), nadju se i na Balkanu, do prve polovice drugog stoljeca, kad datira i ovaj primjerak.

Prije kovanja novca bi se oznacile plocice i ako bi oznake bile prejake ili otkov preslab (ili dosta reljefan) ostale bi vidljive u gotovom novcu. Nije poznato kako su se radile, vjerojatno bi se pričvrstile za nekakav stoj sličan tokarskom koji je služio da se pločice zaokrugle. Moguće, ako je još u kovačnici oblikovana pločica da nastaju od kliješta dok je bronca još vruća. Nije poznato ni zašto se nalaze isključivo na bronci, a ne npr na srebru, vjerojatno su drugo puno više štedili.
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

upit Da li je ovo ostecena kovanica? Empty Re: upit Da li je ovo ostecena kovanica?

Postaj  pretorian44 sub tra 14, 2012 2:19 pm

aha,jer vidio sam da ima i skupljih primjeraka sa ovakvim dodatkom(ostecenjem). ovaj primjerak(na slici )mi se i svidio zbog detalja koji su ocuvaniji nego na puno skupljim kovanicama.
pretorian44
pretorian44

Broj postova : 34
Join date : 11.04.2012
Age : 48
Lokacija : slavonija

[Vrh] Go down

upit Da li je ovo ostecena kovanica? Empty Re: upit Da li je ovo ostecena kovanica?

Postaj  natko sub tra 14, 2012 2:25 pm

Tako je, znaci to se uopce ne smatra minusom, dapace, moze se uzeti kao zanimljivost. Dobar je komad. Mozete postaviti mozda sliku da se citav primjerak vidi.

P.S. Tek sad kuzim da je ovo dupondij, ne antoninijan. Naravno, ovaj drugi je u to vrijeme bio srebrni. Odlicno!
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

upit Da li je ovo ostecena kovanica? Empty Re: upit Da li je ovo ostecena kovanica?

Postaj  pretorian44 sub tra 14, 2012 4:17 pm

na zalost nije u mom vlasnistvu primjerak. vidio sam ga na netu,ali evo barem slike mogu stavit
upit Da li je ovo ostecena kovanica? Imagebyk
upit Da li je ovo ostecena kovanica? Imageiep

opis je
Gordian III - Roman Emperor: 238-244 A.D. -
 Bronze 23mm (7.25 grams) Struck in the Roman colony of Viminacium, 240 A.D.
the 4th year of it's founding (=AN III) in the province of Moesia Superior
IMP GORDIANVS PIVS FEL AVG, radiate, draped and cuirassed bust right.
P M S C OL VIM, City goddess standing, bull and lion at sides, AN III in exergue.
pretorian44
pretorian44

Broj postova : 34
Join date : 11.04.2012
Age : 48
Lokacija : slavonija

[Vrh] Go down

upit Da li je ovo ostecena kovanica? Empty Re: upit Da li je ovo ostecena kovanica?

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.