Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pitanje u vezi Pick-brojeva i Standard Catalog of World Paper Money

3 posters

Go down

Pitanje u vezi Pick-brojeva i Standard Catalog of World Paper Money Empty Pitanje u vezi Pick-brojeva i Standard Catalog of World Paper Money

Postaj  robertl ned vel 12, 2012 1:36 pm

Naišao sam na webu na Pick-brojeve, te da se oni koriste u Standard Catalog of World Paper Money. Da li se ti brojevi koriste i u drugim katalozima, odnosno da li su oni neki standard ili svaki katalog, svaki autor, ima svoje brojeve?

Drugo, našao sam Standard Catalog of World Paper Money 11 edition, Modern issues 1961 - date.
To je katalog svih država svijeta (manje/više). Ili?
robertl
robertl

Broj postova : 22
Join date : 03.12.2011
Age : 55

[Vrh] Go down

Pitanje u vezi Pick-brojeva i Standard Catalog of World Paper Money Empty Re: Pitanje u vezi Pick-brojeva i Standard Catalog of World Paper Money

Postaj  MinesweePer ned vel 12, 2012 10:34 pm

Oni su ajmo reć neki opći standard kojega je većina prihvatila iako ima svojih manjkavosti jer ne obuhvaća točno sve novčanice, pa npr. kod raznih varijacija neke novčanice jednostavno dodijele samo jedan kataloški broj.
Također većina prodavaća na ebay-u i sličnim sajtovima koriste pick brojeve jer je tako jednostavnije za snalaženje.

Nemaju svi katalozi brojeve po picku, pogotovo ne nacionalni katalozi, primjerice Zlatkov ili Barčev katalog novčanice prostora ex-yu ne prate numeraciju novčanica po pick-u, ali kao referencu navode i pick brojeve. Ja ti preporučam novi Zlatkov katalog jer je jako detaljan i precizan.

Ovo 11. izdanje ti je zastarjelo, tj. ne znam do koje godine ide, trenutno je aktualno 16. ili 17. izdanje. Više manje su u tom katalogu obrađene sve države svijete i njihova regularna izdanja.
Posebna izdanja novčanica svijeta su obrađene u SCWPM - specialized edition
MinesweePer
MinesweePer

Broj postova : 259
Join date : 15.02.2011
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Pitanje u vezi Pick-brojeva i Standard Catalog of World Paper Money Empty Re: Pitanje u vezi Pick-brojeva i Standard Catalog of World Paper Money

Postaj  robertl pon vel 13, 2012 7:02 am

Hvala za info. Želim dobiti neki pregled novčanica svijeta, pa ću si ga onda kupiti i malo "šarati" da vidim što me zanima. Hvala i za info o Pick brojevima. 11. edicija je, tako sam barem našao na internetu, iz 200x-te godine; to mi je dovoljno "novo".
robertl
robertl

Broj postova : 22
Join date : 03.12.2011
Age : 55

[Vrh] Go down

Pitanje u vezi Pick-brojeva i Standard Catalog of World Paper Money Empty Re: Pitanje u vezi Pick-brojeva i Standard Catalog of World Paper Money

Postaj  almingbg pon vel 13, 2012 7:18 am

SCWPM je defacto standardni katalog svjetskih novčanica. Katalog pokriva "sva redovna izdanja svih zemalja svijeta" (uz odredjene iznimke), ali nemoguće je za bilo koji katalog da pokrije i sve varijante svake novčanice. Katalog je dobar za one koji skupljaju novčanice iz čitavog svijeta, ali za specijalizovane sakupljače, lokalni katalozi su nezamjenljivi.

Katalog je iz 3 dijela:

2. dio: Redovna izdanja do (uključujući) 1960.
3. dio: redovna izdanja 1960-danas

1. dio: Specijalna izdanja - novčanice koje nisu izdane od strane "centralne" banke; cesto su to izdanja privatnih banaka, gerilskih ili partizanskih pokreta, lokalna izdanja, izdanja štampana iz nužde, okupacijska izdanja itd.
almingbg
almingbg

Broj postova : 168
Join date : 05.03.2011

[Vrh] Go down

Pitanje u vezi Pick-brojeva i Standard Catalog of World Paper Money Empty Re: Pitanje u vezi Pick-brojeva i Standard Catalog of World Paper Money

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.