Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011.

5 posters

Go down

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Empty Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011.

Postaj  zviscevic sub stu 12, 2011 5:26 pm


Od danas je u prodaji drugo izdanje kataloga Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije. Prvo izdanje ove knjige objavljeno je 2007. pod naslovom: The Guide to Coins and Banknotes of Yugoslavia, Slovenia, Croatia, Bosnia and Herzegovina, Serbia, Montenegro and Macedonia.

Nakon četiri godine rada i istraživanja izašlo je novo izdanje ovog kataloga, bitno prošireno i puno detaljnije u odnosu na prvo izdanje.


Osnovni podaci o knjizi:Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonij

Autor: Zlatko Viščević

Naslov: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije / Coins and Banknotes of Yugoslavia, Slovenia, Croatia, Bosnia and Herzegovina, Serbia, Montenegro and Macedonia

Jezik: hrvatski i engleski

ISBN: 978-953-56890-0-3

Tehnički podaci: mekani uvez (šivano), 19 x 12 cm, 1204 stranice, crno-bijele slike

Izdavač: Numizmatičko društvo “Castua”, Kastav

Konzultanti: Amer Sulejmanagić, Darko Berger, Ivan Škrabo, Manfred Dietl, Ranko Mandić, Savo Popović, Vitomir Čop i Zlatko Plesivčak

Savjetnik za engleski jezik: Marko Biserko

Tisak: Tiskara Impress, Matulji


Prednosti:

Glavne prednosti ovog kataloga:

- sve na jednom mjestu (kovanice i novčanice)
- detaljan prikaz materijala
- aktualne tržišne cijene
- prikaz aukcijskih rezultata
- poveznice na literaturu


Što je novo u drugom izdanju:

- Savjeti za skupljanje numizmatike (uvodni dio)
- Detaljniji prikaz numizmatičkog materijala
- Detaljni prikaz tehničkih podataka
- Podaci o optjecaju
- Opisi lica i naličja
- Podaci o autorima novca
- Prikaz manjih varijanti
- Prozorčić za označavanje (evidenciju kolekcije)
- Podaci o stupnju rijetkosti
- Opis varijanti
- Poveznica na specijalitete
- Poveznica na literaturu
- Aktualne tržišne cijene
- Prikaz aukcijskih rezultata
- Prikaz setova
- Prikaz specijaliteta (česte makulature, probe i druga neredovna izdanja)
- Prikaz privatnih izdanja (fantazijska izdanja, pretisci i sl.)
- Prikaz potpisa na novčanicama
- Prikaz novog materijala (novih izdanja kovanica i novčanica)
- Prikaz neobjavljenih varijanti
- Prikaz serija (kod novčanica)
- Opis specimena (kod novčanica)
- Kratki povijesni pregled izdavanja kovanica i novčanica (za svaku zemlju)
- Detaljan prikaz literature za svako područje


Sadržaj knjige:

Predgovor

Uvod

Kako se služiti ovim katalogom
- Prikaz kovanica
- Prikaz novčanica
- Kataloški brojevi
- Stupnjevi rijetkosti
- Numizmatičke vrijednosti
- Literatura
- Aukcijski rezultati
- Kratice

Skupljanje numizmatike
- Kako početi skupljati?
- Nabavka numizmatike
- Numizmatička vrijednost novca

Skupljanje kovanica
- Osnovna obilježja kovanica
- Stupnjevi očuvanosti
- Načini skupljanja
- Čuvanje kovanica
- Čišćenje kovanica

Skupljanje novčanica
- Osnovna obilježja novčanica
- Stupnjevi očuvanosti
- Načini skupljanja
- Čuvanje novčanica
- Čišćenje i peglanje novčanica

KOVANICE

Slovenija
- Republika Slovenija (redovna izdanja, srebrnjaci i zlatnici, setovi, specijaliteti, privatna izdanja)

Hrvatska
- Trojedna Kraljevina Hrvatska, Slavonija i Dalmacija (neizdani kovani novac)
- Nezavisna Država Hrvatska (redovna izdanja, specijaliteti, privatna izdanja)
- Republika Hrvatska (redovna izdanja, srebrnjaci i zlatnici, setovi, specijaliteti, privatna izdanja)

Bosna i Hercegovina
- Republika Bosna i Hercegovina (srebrnjaci i zlatnici, privatna izdanja)
- Bosna i Hercegovina (redovna izdanja, setovi, specijaliteti, privatna izdanja)

Jugoslavija
- Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca (redovna izdanja, specijaliteti, privatna izdanja)
- Kraljevina Jugoslavija (redovna izdanja, dukati, specijaliteti, privatna izdanja)
- Demokratska Federativna Jugoslavija (redovna izdanja, specijaliteti)
- Federativna Narodna Republika Jugoslavija (redovna izdanja, specijaliteti)
- Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija (redovna izdanja, srebrnjaci i zlatnici, setovi, specijaliteti)
- Savezna Republika Jugoslavija (redovna izdanja, srebrnjaci i zlatnici, setovi, specijaliteti)

Srbija
- Knjaževina Srbija (redovna izdanja, specijaliteti)
- Kraljevina Srbija (redovna izdanja, specijaliteti, privatna izdanja)
- Srbija (redovna izdanja, specijaliteti)
- Republika Srbija (redovna izdanja, srebrnjaci i zlatnici, specijaliteti, privatna izdanja)

Crna Gora
- Knjaževina Crna Gora (redovna izdanja, specijaliteti)
- Kraljevina Crna Gora (redovna izdanja, specijaliteti)
- Republika Crna Gora (novokovi, srebrnjaci i zlatnici, setovi, specijaliteti, privatna izdanja)

Makedonija
- Republika Makedonija (redovna izdanja, srebrnjaci i zlatnici, setovi, specijaliteti, privatna izdanja)

NOVČANICE

Slovenija
- Republika Slovenija (redovna izdanja, prigodna izdanja, setovi, specijaliteti, privatna izdanja)

Hrvatska
- Trojedna Kraljevina Hrvatska, Slavonija i Dalmacija (neizdani asignati)
- Nezavisna Država Hrvatska (redovna izdanja, specijaliteti, privatna izdanja)
- Republika Hrvatska (redovna izdanja, prigodna izdanja, setovi, specijaliteti, privatna izdanja)

Bosna i Hercegovina
- Republika Bosna i Hercegovina (redovna izdanja, loklana izdanja, specijaliteti, privatna izdanja)
- Bosna i Hercegovina (redovna izdanja, specijaliteti, privatna izdanja)

Jugoslavija
- Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca (redovna izdanja, specijaliteti)
- Kraljevina Jugoslavija (redovna izdanja, specijaliteti)
- Demokratska Federativna Jugoslavija (redovna izdanja, specijaliteti)
- Federativna Narodna Republika Jugoslavija (redovna izdanja, specijaliteti)
- Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija (redovna izdanja, specijaliteti, privatna izdanja)
- Savezna Republika Jugoslavija (redovna izdanja, specijaliteti)

Srbija
- Srpska Vojvodina (asignati)
- Knjaževina Srbija (neizdane novčanice)
- Kraljevina Srbija (redovna izdanja, specijaliteti)
- Srbija (redovna izdanja, specijaliteti)
- Republika Srbija (redovna izdanja, specijaliteti, privatna izdanja)

Crna Gora
- Kraljevina Crna Gora (redovna izdanja)
- Republika Crna Gora (privatna izdanja)

Makedonija
- Republika Makedonija (redovna izdanja, specijaliteti, privatna izdanja)


Narudžbe:

Cijena kataloga je: 40 EUR (300 kn) + poštarina

Poštarina:

a) Obična pošiljka (tiskanica):
- Hrvatska: 12 kn
- Slovenija: 2 EUR
- ostale zemlje: 8 EUR (11 US$)

NAPOMENA: Kod slanja običnom poštom, nema garancije dostave.

b) Preporučena pošiljka:
- Hrvatska: 24 kn (otkupno: 30 kn)
- Slovenija: 5 EUR
- ostale zemlje: 16 EUR (21 US$)

NAPOMENA: Pošiljka je osigurana u slučaju da se izgubi. Ukoliko se izgubi, šalje se nova knjiga.

Kod slanja više knjiga u jednom paketu, troškovi poštarine po knjizi su manji.

c) Slanje autobusom:
- sve zemlje za koje postoji autobusna veza s Rijekom (Srbija, BiH i ostale zemlje regije): 7 EUR


Metode plaćanja:

a) Hrvatska
- osobno (za područje Rijeke)
- uplata na račun u banci
- poštanska uputnica
- pouzećem

b) Slovenija
- osobno (za područje Ilirske Bistrice)
- uplata na račun u banci
- poštanska uputnica
- pouzećem

c) ostale zemlje
- uplata na račun u banci u Sloveniji
- Western Union (uz pokriće naknade)
- PayPal (uz pokriće naknade)
- čekovi (uz pokriće naknade)
- međunarodna poštanska uputnica


Kontakti:

Kontakti za narudžbu:
- E-mail: zviscevic@gmail.com
- Skype: zlatko.viscevic
- Telefon: +385 91 727 5837
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Empty Re: Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011.

Postaj  zviscevic pon stu 21, 2011 12:36 am

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. 1

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. 2

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. 3

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. 4
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Empty Re: Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011.

Postaj  zlaja pon stu 21, 2011 8:47 pm

Odlično urađen katalog, 1172 stranice, cijeli kilogram !, odlično obrađenog materijala. Još šest stranica koje objašnjavaju kako se služiti katalogom i šest stranica namijenjenih početnicima ali i iskusnijim numizmatičarima o tome kako i što skupljati, objašnjenju numizmatičkih pojmova i stupnjeva očuvanosti te načinu čuvanja kovanica i novčanica. Samo prelistavanje uz površni pregled bi trajalo vjerujem cijeli dan, tako da će detaljno proučavanje biti jako zanimljivo u tome se može jako lijepo skratiti vrijeme.
Posebno mi se sviđaju reference koje upućuju na korištenu literaturu ili izvor i to posebno za svako poglavlje. Kako je i sam autor napomenuo da cijene izražene u katalogu mogu biti samo polazne reference i da ovise o trenutnom stanju na tržištu, ali za raritetna izdanja je jako lijepo što su stavljene i cijene postignute na aukcijama. Nadalje podjela na redovna optjecajna izdanja, neredovna izdanja u kojima su prikazane neke greške i privatna izdanja daju katalogu posebnu vrijednost jer takvo što i u tom obimu, koliko ja znam, do sada nije obrađeno. Sam prikaz varijanti obrađen u katalogu ( zadržati ču se samo na papirnom novcu koji je i područje moga sakupljanja, iako mi ni kovani novac nije stran budući da moj brat sakuplja samo kovani novac obrađen u katalogu ) me je prosto zadivio. Odličan primjer je numeracija na 10 dinara koje je Zlatko prikazao. Naišao sam na dosta podataka za koje prvi puta čujem iako se dvadesetak godina aktivno bavim numizmatikom ( dakle treba još dobrano popuniti zbirku ! ). Isto tako je dobra zamisao i dio u katalogu gdje se može označiti dali se ta kovanica ili novčanica posjeduje u zbirci ( kvadratić iznad kojega je označena olovka tako da je prilikom posjete raznim sajmovima on dobar vodi kroz vlastitu zbirku. Bilo bi još bolje da je malo veći ( znam da to prostor ne dozvoljava ) kako bi se mogla označiti i kvaliteta ), no za to je dovoljno i podcrtati ili okružiti cijenu ispod kvalitete označene u katalogu. Na sam koncept prikaza kovanica i novčanica po nominali se još moram priviknuti jer sam u dosadašnjoj praksi naučio da su kovanice ili novčanice prikazane kronološki po datumu i godini na njima no i ovako mi odgovara ( čovjek se lako prilagodi na sve ono što je dobro ).
U katalogu ima i nešto propusta, vjerojatno i grešaka, jer materijal obrađen u njemu je jako opširan, pa ne treba zamjeriti autoru, jer niti on ne može znati za sve varijante i tipove. Nadam se da će članovi foruma te nedostatke nastojati upotpuniti svojim podacima i uputiti autora na pojedine propuste ili greške, kako bi u slijedećem izdanju ( do kojeg, nadam se da će doći ) bilo što više točnih i provjerenih podataka na korist svima nama.

zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Empty Re: Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011.

Postaj  zviscevic uto stu 29, 2011 3:07 am

Još slika:

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Kin2(2)

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Kin2(3)

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Kin2(4)

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Kin2(5)

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Kin2(6)

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Kin2(7)

Cool.jpg" alt="" />

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Kin2(9)

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Kin2(10)

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Kin2(11)

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Kin2(12)
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Empty Re: Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011.

Postaj  MinesweePer sub pro 03, 2011 11:11 pm

Da li postoji možda mogućnost da u skoroj budućnosti ponudiš katalog u .pdf formatu? Znam da ti nakon toliko uloženog truda nije u interesu da ti katalog zatim praktički besplatno kola po netu, ali jesi li možda razmišljao i o toj ideji?
Usput, kada bi katalog mogao u Sveučilišnu knjižnicu u Rijeku stić?
MinesweePer
MinesweePer

Broj postova : 259
Join date : 15.02.2011
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Empty Re: Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011.

Postaj  zviscevic ned pro 04, 2011 7:32 am

Da li postoji možda mogućnost da u skoroj budućnosti ponudiš katalog u .pdf formatu? Znam da ti nakon toliko uloženog truda nije u interesu da ti katalog zatim praktički besplatno kola po netu, ali jesi li možda razmišljao i o toj ideji?

Ne, razlog je dan u samom pitanju.

Usput, kada bi katalog mogao u Sveučilišnu knjižnicu u Rijeku stić?

Vidjet ćemo. Ne tako skoro.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Empty Re: Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011.

Postaj  natko pon pro 05, 2011 3:08 pm

Dobio i ja svoj primjerak danas, stvarno, hvale vrijedna knjiga, vidi se da su godine truda ulozene u to i drago mi je sto je jedan ovako opsiran projekt realiziran.

Cijene necu komentirati, jer kako uvijek naglasavam, mnogo su manje bitne od samog sadrzaja. Smatram da su neke malo prenapuhane, recimo Srbija, ima nekih nelogicnosti i tako, no svakako nedvojbeno Zlatko zna vise o cijenama o mene pa i zna zasto je nesto stavio kako je.

Sadrzaj je odlican, i ja sam nasao na mnoge stvari sto prvi put vidim, a numizmatika je krasna jedna znanost gdje se uvijek nesto novo otkrije, sazna neka nova prica, i nikad nista nije kompletno, kao sto ni jedna kolekcija ne moze biti kompletna.

No recimo ne svidja mi se sto je Kosovo stavljeno pod Srbiju, bez uvrede ikome, mislim sad nek se ljuti tko koliko hoce, ali cinjenice su cinjenice. S druge strane Kosovo gotovo i nema izdanja...

Morat cu jos pokrenuti 2 povezane teme na forumu, nadam se da ce rasprava biti nesto aktivnija ovaj put kako bi svima nama ovaj katalog bio potpuniji, sa strogo odredjenim pravilima i naravno samim time vjerodostojan.
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Empty Re: Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011.

Postaj  zviscevic pon pro 05, 2011 8:40 pm

Dobio i ja svoj primjerak danas, stvarno, hvale vrijedna knjiga, vidi se da su godine truda ulozene u to i drago mi je sto je jedan ovako opsiran projekt realiziran.

Da, utrošeno je puno vremena. Na prvo izdanje je otišlo 3 godine rada, a na ovo drugo 4 godine. Dakle, sve skupa je rezultat 7-godišnjeg rada. Više manje svakodnevnog uz neke male pauze.

Cijene necu komentirati, jer kako uvijek naglasavam, mnogo su manje bitne od samog sadrzaja. Smatram da su neke malo prenapuhane, recimo Srbija, ima nekih nelogicnosti i tako, no svakako nedvojbeno Zlatko zna vise o cijenama o mene pa i zna zasto je nesto stavio kako je.

Cijene su uvijek diskutabilne. Nekome je uvijek nešto preskupo, a nešto prejeftino. Mislim da bi aukcijski rezultati trebali biti dobar vodič kod cijena. Isto tako, treba imati na umu da je katalog rađen za cijeli svijet, a ne samo za područje HR. I unutar naše "regije" cijene se razlikuju, od Slovenije do Srbije. Dakle, postići jednu jedinstvenu procjenu s kojom će svi biti zadovoljni je nemoguće. Računajte da odstupanja mogu ići +/- 30%.

Sadrzaj je odlican, i ja sam nasao na mnoge stvari sto prvi put vidim, a numizmatika je krasna jedna znanost gdje se uvijek nesto novo otkrije, sazna neka nova prica, i nikad nista nije kompletno, kao sto ni jedna kolekcija ne moze biti kompletna.

Moja ideja je da ovo bude katalog koji se razvija i da se profilira kroz nekoliko izdanja, kao što je to slučaj s američkim "red book" katalogom i sl. Otkad je knjiga izdana, već sam dobio neke nove informacije koje nisam imao. Iskorisititi ću ih svakako u sljedećem izdanju za par godina.

[quote]No recimo ne svidja mi se sto je Kosovo stavljeno pod Srbiju, bez uvrede ikome, mislim sad nek se ljuti tko koliko hoce, ali cinjenice su cinjenice. S druge strane Kosovo gotovo i nema izdanja.../quote]

Ja tu nebih ulazio u političke debate je ili nije. Svoj politički stav ću zadržati za sebe. Da se Kosovo smjesti pod Srbiju bile su odlučne 2 stvari: (a) sva izdanja (privatna) su napravljena prije nego što se Kosovo po vlastitoj odluci odvojilo od Srbije - dakle, do tada su bili dio Srbije; (b) Kosovo ima samo ova privatna (fantazijska) izdanja. Ako budu radili pravi prigodni novac, onda se može razmišljati o dodavanju Kosova kao države. Inače ne.

Morat cu jos pokrenuti 2 povezane teme na forumu, nadam se da ce rasprava biti nesto aktivnija ovaj put kako bi svima nama ovaj katalog bio potpuniji, sa strogo odredjenim pravilima i naravno samim time vjerodostojan.

Svaka rasprava je dobrodošla. Isto tako, drugi mogu svoj komentar koji se tiče kataloga ostaviti ovdje. Kritike su poželjnije nego pohvale, jer one omogućuju da se katalog poboljša u sljedećem izdanju.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Empty Re: Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011.

Postaj  zviscevic pon pro 05, 2011 8:41 pm

Molim svakoga tko uoči bilo kakvu grešku da mi to javi. Dakle, grešku u tekstu, slici, dizajnu i sl. Svaki detalj je važan. Hvala.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Empty Re: Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011.

Postaj  almingbg uto pro 13, 2011 8:33 am

Sinoć mi je stigao katalog, prvi utisak je bio wow cheers

Čim uhvatim vremena, detaljno ću ga pregledati.

PS Zlatko, gdje je posveta? Evil or Very Mad
almingbg
almingbg

Broj postova : 168
Join date : 05.03.2011

[Vrh] Go down

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Empty Re: Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011.

Postaj  zviscevic uto pro 13, 2011 9:15 am

Ajde super.

PS Zlatko, gdje je posveta? Evil or Very Mad

Niste me tražili da Vam napišem. To ne radim samoinicijativno, jer ima ljudi koji neće. Tako da napišem samo onima koji to izričito zahtjevaju.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Empty Re: Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011.

Postaj  MinesweePer sub oľu 24, 2012 8:49 pm

Greška1: kat.br.P8, str. 165 datum od kada je u prodaji je krivo naveden.
Greška 2: 1000 din 1978, k.br. 104.2. str. 944 mislim da je tu trebalo navesti da greška dolazi kod serija AF i AR ako se ne varam, a prema ovome bi se dalo zaključiti da greška postoji samo u seriji AF

Katalog je izvrstan jer ima novina u njemu koje do sada nisam znao da postoje i sad moram još više toga sakupiti nego što sam mislio da zaista trebam, nikad kraja sakupljanju Very Happy
Čestitke na silnom trudu, ali ja ću iznijeti nekoliko svojih primjedbi.

-format, to se čini mi se većini ne sviđa, te sitna slova također, umjesto da se opuštam uz katalog ponekad se trebam naprezati, a vid mi je itako u klincu Very Happy

-format bi svakako trebao biti veći i zbog postavljanja većih i jasnijih fotografija što kovanica, što novčanica

-po mojem mišeljnju trebalo bi za sljedeće izdanje napraviti dva kataloga, tj odvojiti kovanice od novčanica, ja npr.sakupljam samo novčanice (i ajde hrv kovanice) pa mi praktički više od pola kataloga ne služi ničemu.

-predlažem da za sljedeće izdanje dio o novčanicama bude u boji, makar uz malo višu cijenu, iako mislim da danas tiskanje knjige u boji i nije toliko preskupo.

-bilo bi dobro da je kod dinara iz 1944. naglašeno koji je beogradski, a koji ruski tisak, u nekim podtekstovima vidim da piše, ali bilo bi možda jasnije da je to napisano ispod sličice varijante tiska

-meni se osobno ne sviđa ovakav način davanja serijskih brojeva, imam još jedan takav katalog (talijanski) sa istim (ili sličnim) načinom numeracije i niti tamo mi se to ne sviđa. Više sam pobornik kronološkog doodjeljivanja brojeva. Evo za primjer, što ako HNB izda još koju kovanicu od 25 ili srebrnjak od 100 kn? Sve one daljnje kovanice automatski mijenjaju serijski broj, što po meni i nije baš najsretnije rješenje

-jedna stvar me neugodno iznenadila, zašto u katalogu nema novčanica filira i kruna (mislim na žigoasane, pogotovo riječke) koje su se koristile na našim područjima? Ili banica i kuna iz NDH za grad Zagreb, nema ni para beogradske opštine...

- i za kraj pohvala za bolji uvez od 1.izdanja koje mi se počelo raspadat nakon nekoliko prelistavanja


Kritike su dobronamjerne, bez trunke zlobe, ako naiđem na još koju dobru/lošu stvar ili grešku, ja javim Smile

LP
M.P.
MinesweePer
MinesweePer

Broj postova : 259
Join date : 15.02.2011
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Empty Re: Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011.

Postaj  zviscevic ned oľu 25, 2012 12:39 am

Hvala na komentaru. Meni je svaka kritika dobrodošla, zato me ne trebate "štediti". Što je više komentara i savjeta, to će sljedeće izdanje(a) bi bolje(a).

LP

Zl.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Empty Re: Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011.

Postaj  natko pon oľu 26, 2012 3:48 pm

Ja bi isto rado odvojeno, jer ne skupljam novcanice, a ionako je katalog dosta debeljuskast.

Negdje drugo sam predlozio da se za konkretne probleme, tipa predzadnje kritike (iako se ne razumijem u to, cini mi se na mjestu) otvore posebni topici da se rasprava kanalizira i da Zlatko to vidi.

Eto da dodam jos po koji put da bi izbacio napuknuca kalupa, jer to nisu varijante kalupa nego greske u kovanju koje naizgled stvaraju varijante otkova. Pretpostavjam da kuna s glatkim rubom zbog toga nije u katalogu jer ruku na srce ni ne treba biti.
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Empty Re: Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011.

Postaj  zviscevic ned lip 02, 2013 12:06 am

Od danas BESPLATNA POŠTARINA kod kupnje kataloga. Smile
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011. Empty Re: Novi numizmatički katalog: Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije – 2. izdanje, 2011.

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.