Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Krause katalozi

+2
almingbg
zviscevic
6 posters

Go down

Krause katalozi Empty Krause katalozi

Postaj  zviscevic čet lip 16, 2011 7:11 pm

Prije sam svake godine kupovao novo izdanje Krause-ovih kataloga i to i za kovani i za papir za sva razdoblja. Naravno, nakon nekog vremena sam uvidjeo da oni ne mjenjaju puno od izdanja do izdanja. Tu i tamo neke kozmetičke promjene, ali ostalo je sve isto (osim nove naslovnice). Rekao bih da jako traljavo obavljaju svoj posao. Recimo npr. srebro je drastično poraslo, a oni drže cijene (u USD) koje su ispod tržišne cijene srebra (ali npr. i onih lanjskih).

Naravno, cijena koju naplate je uvijek ista, a prodaju već kupljeno.

Budući da sam se razočarao u njih, kupovat ću kataloge svake 2-3 godine.

Kolege, što mislite o tome?
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Krause katalozi Empty Re: Krause katalozi

Postaj  almingbg pet lip 17, 2011 7:51 am

Nije rijec samo o cijeni srebra. Ne zaboravite da se novi katalozi (papirnog novca, nisam siguran za metalni novac) pojavljuju u prodaji tokom maja svake godine, znaci da su morali biti zavrseni i spremni za stampanje najmanje pola godine ranije (ako ne i vise). Za pola godine cijena srebra moze i te kako porasti, sto se i desilo.

Veci problem je taj sto se katalog radi iz americke perspektive (uz sve dobro i lose sto takva perspektiva donosi). Amerikanci ne uzimaju u obzir cinjenicu da dolar pada u odnosu na druge valute, trenutno je 1€ = 1,5$ (priblizno), tako da mnoge cijene vise ne odgovaraju realnosti.

Jedan jednostavan primjer: necirkulisana novcanica od 100 svedskih kruna, koja je trenutno u opticaju, ima katalosku vrijednost od 20$ - to je 120SEK (1$ = 6SEK). Prije 2-3 godine 20$ je vrijedilo 180SEK; 1 dolar je vrijedio 9 kruna.

To je samo jedan primjer; da ne govorimo o novcanicama koje su vrijednije u VF nego UNC kvaliteti (face value je veci od UNC vrijednosti).

Po meni, dva najveca problema su greske u katalozima i cijene koje su godinama iste, i koje nemaju nikakve veze sa stvarnoscu. Pogledajte BiH P145 - 15-to izdanje, na slici je prikazana nepostojeca novcanica (50 dinara prestampana sa 50 miliona). Ili BiH P46 1000 dinara 1994 - UNC vrijednost je 12,50$. Ja rado placam dvostruku katalosku vrijednost.

Sve u svemu, katalozi se izdaju precesto, podaci su cesto zastarjeli, provjera tacnosti podataka je sve slabija, greske se ne ispravljaju i kao rezultat svega toga dolazimo u situaciju da gubimo povjerenje u jedini katalog svjetskog (papirnog i metalnog) novca.

pozdrav
Almin


almingbg
almingbg

Broj postova : 168
Join date : 05.03.2011

[Vrh] Go down

Krause katalozi Empty Re: Krause katalozi

Postaj  zviscevic pet lip 17, 2011 8:27 am

Čini mi se da je Krause pribjegavao izvlačenju novaca od svojih kupaca, a da će se posljedice vidjeti prije ili kasnije.

Inače sam član IBNS-a i tu se nešto kuha oko početka rada na njihovom katalogu. Ako se to dogodi, Krause propada. Tu je i jedan Amerikanac (Owen Linzmayer) koji je započeo sličan projekt. Doduše, za jednog pojedinca to je preveliki zalogaj, ali mislim da se Krause-ova konkurencija pomalo budi.

Papir je još strašniji od kovanog. Tu u većini slučajeva cijene nemaju veze s vezom, npr. kod kuna, kataloška vrijednost je daleko ispod nominalne.

Za kovani novac će još neko vrijeme držati monopol, jer nema konkurencije.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Krause katalozi Empty Re: Krause katalozi

Postaj  simpy sub lip 18, 2011 7:29 pm

Slažem se sa Zlatkom i Alminom. Katalog World paper money ima puno greška i ne isplati se ga kupovati svake godine. Problem je u tome, da skoro svi sakupljači sa kojim razmjenjujem novčanice rade po tom katalogu i onda sam ga primoran imati. Katalog ima premalo konkurencije. Jedva čekam, da trg preplave katalozi od Owena Linzmayera. Pošto sam mu slao neke scanove novčanica, mi je za uzvrat poslao stranice kataloga za Bosno, Hrvatsko, Makedonijo, Jugoslavijo, Slovenijo i Srbijo. Njegov katalog je u boji. Cene su realnije. Ima više podataka i brojeve Krausovog kataloga. Može se kupiti i samo katalog za jedno državu.

Ovako je Owen predstavio svoj katalog:

Each chapter of The Banknote Book includes detailed descriptions and background information, full-color images, and accurate valuations. The Banknote Book also features:

* Sharp color images of note’s front and back without overlap
* Face value or date of demonetization if no longer legal tender
* Specific identification of all vignette elements
* Security features described in full
* Printer imprint reproduced exactly as on note
* Each date/signature variety assigned an individual letter
* Variety checkboxes for tracking your collection and want list
* Red stars highlight the many notes missing from the SCWPM
* Date reproduced exactly as on note
* Precise date of introduction noted when known
* Replacement note information
* Signature tables, often with names and terms of service
* Background information for historical and cultural context
* Details magnified to distinguish between note varieties
* Bibliographic sources listed for further research

The chapters—which serve as stand-alone catalogs for individual countries—are priced based upon their page count:

* Less than 5 pages: FREE
* 5 to 9 pages: $4.99
* 10 or more pages: $9.99
* 1-year subscription: $99

If you collect the entire world or a large number of countries, the subscription is the best deal because it's less expensive than buying the chapters individually, and it entitles you to every chapter published—or revised—during the next 12 months. There are currently well over 100 chapters completed (over 1,000 pages in all), which will be released periodically in the coming months, starting in May 2011.

Više možete saznati i na ovoj stranici:

http://www.banknotenews.com/


simpy

Broj postova : 11
Join date : 15.02.2011

[Vrh] Go down

Krause katalozi Empty Re: Krause katalozi

Postaj  MinesweePer čet lip 23, 2011 12:52 pm

Meni su Krauseovi WPM katalozi dobri utoliko što je u njima više ili manje sve dobro kronološki i tablično posloženo, pa si prema njima i ja vodim svoju evidenciju novčanica, međutim i WPM ima nedostataka, primjerice talijanske lire koje su izdavane u više raznih godina, u WPM su stavljene sve pod jedan kataloški broj i slovo, primjerice P"34a, a u talijanskom katalogu pod tim 34a postoji još b,c,d,i e... (njadam se da ste skužili o čem pričam Smile )


Owenov projekt mi se jako sviđa, često posjećujem njegov web sajt, međutim malčice mi je preskup, 99$ godišnje mi je ipak malo previše za izdvojit...
MinesweePer
MinesweePer

Broj postova : 259
Join date : 15.02.2011
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Krause katalozi Empty Re: Krause katalozi

Postaj  mijo333 pet vel 17, 2012 3:25 pm

gdje i jeli u nas uopće ima za kupiti Krausov katalog?
meni bi trebao novi za kovani novac ili da je noviji,iza 2010 godine.
zanima me i za novčanice isto novi,ali prioritet mi je za kovanice trenuto.
ako netko zna molio bi da mi javi.hvala

mijo333

Broj postova : 28
Join date : 21.02.2011
Age : 42

[Vrh] Go down

Krause katalozi Empty Re: Krause katalozi

Postaj  natko pet vel 17, 2012 5:15 pm

Nazalost, zbog razloga navedenih u prvom postu ali i zahvaljujuci Rusima koji su to prvi poceli ne kupujem kataloge. Nije da se hvalim sto ih skidam s interneta, ali kupio sam ih ukupno 4 tijekom godina i mislim da im je to dosta.

Ne svidja mi se sto su jedno vrijeme bili poceli dodavat zetone, pa su onda opet poceli micat, kako gdje, i vidim kako u novijim izdanjima ima sve vise i vise gresaka, fali po pola kovanica...kao da sve traljavije rade, a kudikamo manje vremena treba za uredit nego prije 30 godina recimo. Na stranim forumima postoje i sekcije za "contributions" ali 300 godina im treba dok to uvaze.

Kad dizu cijene (Rumunjska - socijalizam, Straits settlements) dignu ih za 10 puta pa onda ispadne s*anje da prostite na tržištu - kovanicu mozete kupiti za 10 dolara al ako se neko zalijepi za nju, pogotovo neiskusan s puno para, ide preko 100...bezveze
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Krause katalozi Empty Re: Krause katalozi

Postaj  mijo333 pet vel 17, 2012 7:24 pm

Slažem se da u katalozima fali dosta toga i da su cijene za nešto stvarno smiješne.
Što se tiče skidanja kataloga sa interneta,ipak mi je draža knjiga.Za mene je praktičnija.Iako bolje išta nego ništa. Very Happy

mijo333

Broj postova : 28
Join date : 21.02.2011
Age : 42

[Vrh] Go down

Krause katalozi Empty Re: Krause katalozi

Postaj  MinesweePer pet vel 17, 2012 7:44 pm

Što se praktičnosti tiče, meni su .pdf formati puno praktičniji, lakše pronađem ono što me zanima, a i mogu ih nosit na usb-u pa su mi tako uvijek i dostupni, i nisu podložni oštečenjima zbog lošeg uveza i sl.
MinesweePer
MinesweePer

Broj postova : 259
Join date : 15.02.2011
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Krause katalozi Empty Re: Krause katalozi

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.