Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA

4 posters

Go down

10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA Empty 10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA

Postaj  zlaja pet svi 27, 2011 6:50 am

Po saznanjima od kolege gudurasv, prodaje ju netko iz Srbije za 100 eura. Meni je malo čudno što je novčanica s takvom greškom u tako lošem stanju tako da imam neke sumnje u njezinu vjerodostojnost. Dali se tako što može napraviti? Opet postoji i mogućnost da je to originalna greška a da ju je vlasnik nosio u džepu, kako bi se hvalio s tom greškom ne znajući za vrijednost takve novčanice, te ju sam doveo u takvo stanje. Volio bih čuti što mislite o ovoj greški na novčanici.
10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA Ndh10kunagreska.th


10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA Ndh10kunagreskarevers.th

zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 68
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA Empty Re: 10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA

Postaj  zviscevic pet svi 27, 2011 9:26 am

zlaja je napisao/la:Po saznanjima od kolege gudurasv, prodaje ju netko iz Srbije za 100 eura. Meni je malo čudno što je novčanica s takvom greškom u tako lošem stanju tako da imam neke sumnje u njezinu vjerodostojnost. Dali se tako što može napraviti? Opet postoji i mogućnost da je to originalna greška a da ju je vlasnik nosio u džepu, kako bi se hvalio s tom greškom ne znajući za vrijednost takve novčanice, te ju sam doveo u takvo stanje. Volio bih čuti što mislite o ovoj greški na novčanici.
10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA Ndh10kunagreska.th


10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA Ndh10kunagreskarevers.th


To bi svakako trebalo vidjeti uživo. Kakav je papir, tisak, itd.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA Empty Re: 10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA

Postaj  almingbg pet svi 27, 2011 11:41 am

Da li je uopste moguce da dodje takve greske?

Koliko ja znam, boje se nanose u vise navrata, tako da se moze desiti da nedostaje jedna boja. Ili ovo vazi za novije novcanice?

Osim toga, zlaja je dobro uocio: novcanica sa VELIKOM greskom, a totalno ofucana...

bye
Almin
almingbg
almingbg

Broj postova : 168
Join date : 05.03.2011

[Vrh] Go down

10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA Empty Re: 10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA

Postaj  zviscevic pet svi 27, 2011 11:56 am

almingbg je napisao/la:Da li je uopste moguce da dodje takve greske?

Koliko ja znam, boje se nanose u vise navrata, tako da se moze desiti da nedostaje jedna boja. Ili ovo vazi za novije novcanice?

Osim toga, zlaja je dobro uocio: novcanica sa VELIKOM greskom, a totalno ofucana...

bye
Almin

Može doći ako se papiri "slijepe" zajedno.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA Empty Re: 10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA

Postaj  zlaja pet svi 27, 2011 5:21 pm

zviscevic je napisao/la:
almingbg je napisao/la:Da li je uopste moguce da dodje takve greske?

Koliko ja znam, boje se nanose u vise navrata, tako da se moze desiti da nedostaje jedna boja. Ili ovo vazi za novije novcanice?

Osim toga, zlaja je dobro uocio: novcanica sa VELIKOM greskom, a totalno ofucana...

bye
Almin

Može doći ako se papiri "slijepe" zajedno.
Kod izrade novčanica ta se greška može dogoditi kako je rekao zviscevic. Ja sam mislio dali se tako što može napraviti od ispravno štampane novčanice nekom kemijom ili ćim drugim.
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 68
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA Empty ..

Postaj  kronen sub svi 28, 2011 10:17 am

... e to mi je jako drago što "specijaliteti" poput trenutno prikazane novčanice polako izlaze na svjetlo dana, dosad nepoznati javnosti, sad informacija na dohvat ruke... u svijetu notafilije ima podosta sličnih slučajeva, no zasigurno ih "stariji" kolekcionari ljubomorno ili iz sigurnosnih razloga čuvaju u tajnosti..

kronen
kronen

Broj postova : 63
Join date : 16.02.2011
Age : 44

http://numismaticabaco.blogspot.com/

[Vrh] Go down

10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA Empty Re: 10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA

Postaj  zviscevic sub svi 28, 2011 11:14 am

kronen je napisao/la:... e to mi je jako drago što "specijaliteti" poput trenutno prikazane novčanice polako izlaze na svjetlo dana, dosad nepoznati javnosti, sad informacija na dohvat ruke... u svijetu notafilije ima podosta sličnih slučajeva, no zasigurno ih "stariji" kolekcionari ljubomorno ili iz sigurnosnih razloga čuvaju u tajnosti..


Ovo čuvanje i skrivanje mi nikada nije bilo jasno... vjerovatno je samo posljedica nekadašnjeg sistema kada se valjda sve nešto skrivalo. Šteta je da takvi podaci ne budu objavljeni. Ako se objave neke stvari i sam materijal postaje vrijedniji, a ako ostane skriven - uvijek je tu doza sumnje u autentičnost i sl.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA Empty Re: 10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA

Postaj  almingbg sub svi 28, 2011 5:59 pm

Sto se tice "cuvanja tajne", "specijaliteta", "ekskluzivnosti" itd, danas su druga vremena nego sto su bila prije dvadesetak godina. Internet je promijenio nacin komunikacije izmedju ljudi, tako da suradnja kolekcionara iz vise zemalja nije nista posebno.

Sjetite se samo mog posta od prije nekoliko sedmica - 50 dinara 1968 sa greskom Hercegovina. Samo par sati nakon mog pitanja da li se tu stvarno radi o gresci (u smislu varijante), dosla je potvrda sa detaljnom analizom, i ode moja ekskluzivnost u vjetar (tako mi i treba kad imam dug jezik) Very Happy

Salu na stranu, prije dvadesetak godina bih novost podijelio sa par prijatelja numizmaticara iz lokalnog filatelistickog kluba, ostavio novcanicu u album i cekao 15-20 godina da internet stupi na scenu.

pozdrav
Almin
almingbg
almingbg

Broj postova : 168
Join date : 05.03.2011

[Vrh] Go down

10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA Empty Re: 10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA

Postaj  zviscevic sub svi 28, 2011 6:17 pm

Naravno da je danas drukčije i da informacija brzo putuje i to je dobro. No ne znam koji je razlog da neki ljudi nešto taje? Mislim, koji smisao se time postiže? Recimo, ja u radu na svojoj knjizi sam se nekoliko puta sreo s ljudima koji taje neke numizmatičke podatke i ne žele ih podijeliti s javnošću iz nekih svojih razloga.... i onda ja recimo dobijem taj isti podatak s neke druge strane i eto - sva tajnovitost izgubi smisao....

zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA Empty ..

Postaj  kronen sub svi 28, 2011 9:18 pm

... nije samo internet "promjenio" stvari, i prije su bile razlicite publikacije! i prije su ljudi sabirali numiozmatiku jos od starog Rima pa na dalje, no malo ih je "specijalitete" prikazalo ili obradilo ("nase podruxcje")! to je dosta veliki problem, koji sadasnje i iduce generacije moraju rjesavati, koliko ce biti uspjesni vidit ce mo, no nije to lagan posao, jer jos uvijek se nalazi veliki broj "zatvorenih vrata" od pravih institucija, a tako i kod uobicajenih kolekcionara, kao sto veli kolega! i sam znam podosta kolekcionara koji imaju "strahovite" raritete (naravno nikad ne objavljene u literaturama) no jednostavno NE zele iz njima tocno znanih razloga objaviti, dakle da to ostane tajna! ako mene pitate Ja bih volio da se to sve jednom vec prikaze i obznaniti! Meni je iznimno drago nesto novo nauciti od drugih ili ako sam u mogucnosti isto tako druge informirati i pomoci.. Evo onih 20 kuna iz 1993 godine ce se zahvaljujuci dakako mojoj objavi iz osobne kolekcije naci po prvi puta u literaturi, (a nadam se i nadalje uvijek u svim literaturama, i kad mene ne bude)! U literaturi gospodina Viščevića!
to je jedan od glavnih ciljeva.. no svjestan sam da moramo postivati i volju drugih jer je to njihova imovina!
kronen
kronen

Broj postova : 63
Join date : 16.02.2011
Age : 44

http://numismaticabaco.blogspot.com/

[Vrh] Go down

10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA Empty Re: 10 KUNA 1941. GODINE BEZ NALIČJA

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.