Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Novac kovan u Saloni

2 posters

Go down

Novac kovan u Saloni Empty Novac kovan u Saloni

Postaj  natko čet tra 07, 2011 11:59 am

Oduvijek mi je bilo zanimljivo kako Salona nije imala svoju kovnicu. Jedan od vecih gradova rimskog carstva, središte jedne provincije, rijedak slucaj u povijesti da takav grad nema vlastiti novac, vjerojatno jer u blizini nema rudnika.

Novac kovan u Saloni 791px-Ancient_balkans_4thcentury

Zato me zaintrigiralo nedavno kad sam otkrio da je u biti u Solinu postojala kovnica, nakon pada carstva, dakle to vec spada u Bizant. Ovdje se radi o maloj kovanici, polovini folisa, promjera oko 15mm i težine cca 2g.

Novac kovan u Saloni 431578

S obzirom da nemam literature koja pokriva ovo podrucje, a prof. Mimica iz nekog cudnog razloga nije u svoju knjigu uvrstio Hrvatske kovnice Rima, zanima me koji poznati komadi jos postoje iz ove kovnice?

/edit: bolji primjerak
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Novac kovan u Saloni Empty Re: Novac kovan u Saloni

Postaj  natko pet tra 08, 2011 12:21 am

Evo da dodam malo informacija koje sam iskopao.

The correct attribution of this unsigned series of bronzes remains uncertain, but numerous examples have been found in the environs of Salona in Illyria, an important Byzantine fort and staging area for military activity in Italy. Both Belisarius and Narses used it as a headquarters in their campaigns against the Ostrogothic king Baduila (Totila, 541-552), who conducted a brilliant guerrilla campaign against superior Imperial forces until his death at Busta Gallorum in 552. There is some debate about the date of coinage at this mint. Grierson supports a date in the 540s-550s, at the height of the Italian war, while Hahn in MIBE dates it later, to 562-565, based on similar styles of bust found on dated Ravenna mint issues from late in Justinian's reign. In any case, the reduced size, simplified design, and scarcity of these bronzes speaks of a short-lived issue of limited circulation.

Dakle monetarni sustav Bizanta je Follis = 40 Nummi

Folis - oznaka M
22mm, 6-8 g, DN IVSTI / ANVSPP
uzasno rijedak, ponudjen 2006 za 1900 dolara

Novac kovan u Saloni 11474

pola folisa - K
15mm, 2-3g, DN IVSTI / ANVSPP
najcesci, cijene od 90ak - 300+ dolara
(u postu prije)

četvrt folisa, 10 numija - I
12mm, 1,5 - 2 g, DN IVSTIANVSPP AVI
dvostruko rjedji i skuplji od K
Ima dvije varijante s rubom od tocaka i punim, evo prve
Novac kovan u Saloni 389196

Cekam na odgovor sto kaze literatura, navukao sam se na ove totalno Very Happy

P.S. Ako ce moderatori prebacit ovo u drugi podforum, slobodno, nekako mi je najvise odgovaralo ovdje stavit, u antiku/Rim.
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Novac kovan u Saloni Empty Re: Novac kovan u Saloni

Postaj  natko sri tra 13, 2011 9:23 am

Ajmo dalje...bio u klubu niko nema pojma, spominju samo rijetke Rimske, a eto nasao i o njima sad

http://bib.irb.hr/mzos/prikazi-rad?&rad=230053

Clanak o (potencijalnoj) Justinijanovoj kovnici u Saloni
http://hrcak.srce.hr/file/35820

Idem popodne do knjiznice pa cu pokusati iskopat jos nesto...
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Novac kovan u Saloni Empty Salona

Postaj  starinar pet srp 08, 2011 2:58 pm

Evo nešto slažem u svojoj kolekciji pa sam usput scanirao 3 komada Solinske kovnice iz zbirke .
Varijanta je K od 20 Numija , imam još dva ( mislim ukupno 5 , svi su ovaj tip ) pa eto da sudjelujem sa slikama Very Happy
[url=Novac kovan u Saloni Salona3k2 Uploaded with

starinar

Broj postova : 8
Join date : 28.05.2011

[Vrh] Go down

Novac kovan u Saloni Empty Re: Novac kovan u Saloni

Postaj  natko pet oľu 16, 2012 8:14 am

"Sear, Byzantine Coins and their Values" javlja dva tipa polufolisa Salonitanske kovnice. Jedan normalni (SB 331) i jedan rijetki(SB 330) s anfas likom vladara i natpisom DN IVSTINVS PP AVG(dakle AVG viska), sto je vjerojatno slicno folisu. Dumbarton Oaks katalogizira po tome oba komada. Oni su jedini Justinijanovi novci koji na reversu nemaju nikakvu oznaku kovnice, zajedno s komadom od cetvrtine folisa(10 numija), sto je vjerojatno razlog da se pripisuje Salonitanskoj ratnoj kovnici.

Mimica ne spominje tu varijantu u svom tekstu.
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Novac kovan u Saloni Empty Re: Novac kovan u Saloni

Postaj  natko čet srp 18, 2013 8:54 am

Napokon sam i ja nabavio jedan primjerak. Rjeđi su nego sam očekivao kad sam napisao ovaj prvi post ovdje (o kvaliteti da ne govorim), pogotovo nisam mislio da ću ga iz vani nabavljati.

Novac kovan u Saloni Kkoi
16x17mm, 3.15g

Zainsteresirao me zbog natpisa, za razliku uobičajenog DN IVSTI - NVS PP, i DN IVSTI - ANVS PP, ovdje se čita DN IVSTI - NIANVS. Mimica osim te varijante, koju suptilno naziva najrjeđom, navodi i DN IVSTINIANVS PP, te isto samo PP AVG.

Mozda komadi sto je starinar postavio imaju isto razlicite averse bilo bi zanimljivo vidit to.

Nadam se ubrzo i jednom dekanumiju, ima nade Smile
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Novac kovan u Saloni Empty Re: Novac kovan u Saloni

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.