Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

4 posters

Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  zviscevic pet tra 01, 2011 8:06 pm

Kovanice od 5 i 10 lipa otkovane su na pločicama od čelika koji je presvučen broncom.

U kolekciji posjedujem kovanice od 10 lipa u "bijelom" metalu, znači čelik bez brončane presvlake.

Još davno sam čuo glasine da se ta bronca može "skinuti", a otkad sam vidio ovo: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110513745453&ssPageName=STRK:MEWAX:IT (skrećem vam pažnju da pogledate i druge aukcije prodavača - gdje nudi specijalitete istog tipa, samo drugih zemalja) - uvjeren sam da se to može vrlo lako izvesti.

Da li se netko već sretao s time i da li poznaje postupak za "skidanje" bronce?
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  almingbg pet tra 01, 2011 10:21 pm

Ima i ovo od istog prodavaca: BiH 10 feninga 2007 steel

bye
Almin
almingbg
almingbg

Broj postova : 168
Join date : 05.03.2011

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  zviscevic pet tra 01, 2011 10:31 pm

almingbg je napisao/la:Ima i ovo od istog prodavaca: BiH 10 feninga 2007 steel

bye
Almin

Da, toliko je očito da ili on ili neko za njega to radi. Kad sam ga kontaktirao, rekao je da je otkupio takvu zbirku. Ali to je naivno za vjerovati.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  almingbg pet tra 01, 2011 11:26 pm

Sram ga bilo...
almingbg
almingbg

Broj postova : 168
Join date : 05.03.2011

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  zviscevic sub tra 02, 2011 8:09 am

Ja vjerujem da kod ovih kovanica od čelika postoje dva slučaja:

- AUTENTIČNA GREŠKA - kovanica stvarno nepresvučena broncom, znači pločica koja je ostala samo u čeliku, završila među ostalim pločicama i na njoj je otkovana kovanica. Detalji su jasni, pozadinska ploha glatka kao i kod normalnih kovanica.

- LAŽNA GREŠKA - umjetno, naknadno skidanje bronce (prethodni slučajevi) - pozadina je hrapava.

To je samo neki moj zaključak. Bilo bi dobro da se napravi umjetno skidanje bronce, pa da se eventualno potvrdi ili demantira ovaj moj stav. Doduše, ja niti imam tehnologiju ni znanja za tako nešto.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  zlaja sub tra 02, 2011 9:03 am

zviscevic je napisao/la:Ja vjerujem da kod ovih kovanica od čelika postoje dva slučaja:

- AUTENTIČNA GREŠKA - kovanica stvarno nepresvučena broncom, znači pločica koja je ostala samo u čeliku, završila među ostalim pločicama i na njoj je otkovana kovanica. Detalji su jasni, pozadinska ploha glatka kao i kod normalnih kovanica.

- LAŽNA GREŠKA - umjetno, naknadno skidanje bronce (prethodni slučajevi) - pozadina je hrapava.

To je samo neki moj zaključak. Bilo bi dobro da se napravi umjetno skidanje bronce, pa da se eventualno potvrdi ili demantira ovaj moj stav. Doduše, ja niti imam tehnologiju ni znanja za tako nešto.
U potpunosti se slažem, na ovima se i vidi ostatak presvlake.
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  zviscevic sub tra 02, 2011 9:14 am

zlaja je napisao/la:
zviscevic je napisao/la:Ja vjerujem da kod ovih kovanica od čelika postoje dva slučaja:

- AUTENTIČNA GREŠKA - kovanica stvarno nepresvučena broncom, znači pločica koja je ostala samo u čeliku, završila među ostalim pločicama i na njoj je otkovana kovanica. Detalji su jasni, pozadinska ploha glatka kao i kod normalnih kovanica.

- LAŽNA GREŠKA - umjetno, naknadno skidanje bronce (prethodni slučajevi) - pozadina je hrapava.

To je samo neki moj zaključak. Bilo bi dobro da se napravi umjetno skidanje bronce, pa da se eventualno potvrdi ili demantira ovaj moj stav. Doduše, ja niti imam tehnologiju ni znanja za tako nešto.
U potpunosti se slažem, na ovima se i vidi ostatak presvlake.

Ja bih čak rekao da je ova hrapavost značajniji element. Ja imam jedan komad od 10 lipa na kojem se blago nazire bronca, ali je kovanica potpuno glatka.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  zlaja sub tra 02, 2011 9:19 am

zviscevic je napisao/la:
zlaja je napisao/la:
zviscevic je napisao/la:Ja vjerujem da kod ovih kovanica od čelika postoje dva slučaja:

- AUTENTIČNA GREŠKA - kovanica stvarno nepresvučena broncom, znači pločica koja je ostala samo u čeliku, završila među ostalim pločicama i na njoj je otkovana kovanica. Detalji su jasni, pozadinska ploha glatka kao i kod normalnih kovanica.

- LAŽNA GREŠKA - umjetno, naknadno skidanje bronce (prethodni slučajevi) - pozadina je hrapava.

To je samo neki moj zaključak. Bilo bi dobro da se napravi umjetno skidanje bronce, pa da se eventualno potvrdi ili demantira ovaj moj stav. Doduše, ja niti imam tehnologiju ni znanja za tako nešto.
U potpunosti se slažem, na ovima se i vidi ostatak presvlake.

Ja bih čak rekao da je ova hrapavost značajniji element. Ja imam jedan komad od 10 lipa na kojem se blago nazire bronca, ali je kovanica potpuno glatka.
Ja pretpostavljam da je presvlaka skidana nekom kiselinom koja je nagrizla i pločicu.
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  natko pet tra 08, 2011 10:38 am

Mislim da se radi o elektrolizi. Radio sam to uz pomoć prijatelja s kemijsko-tehnološkog fakulteta, u njihovom laboratoriju i rezultati nisu bili baš dobri. Još gori nego kod ovog prodavača ali slično hrapavi. Sad, je li to stvarno kupio od nekog, pa ne bi se čak ni čudio da mu je netko podvalio ali svakako nisu pravi komadi.

Ja imam 6 različitih od 5 i 10 lipa (Svi tipovi) i kako Zlatko kaže, djeluju lagano žućkasto...sad jesu li pravi nisu li...izgledaju dobro. Priča je bila standardna, netko zna nekog tko ima nekog u kovnici da mu za gajbu pive prošverca par tih koji se inače uništavaju...a relativno često događaju.
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  zviscevic pet tra 08, 2011 10:47 am

Ma ovaj tip što prodaje ima više kovanica "na istu foru". Znači, sve kovanice tog tipa (čelik) koje ima su one koje su inače presvučene nečim. Tako da vjerujem da to radi. Isto tako, sve su hrapave.

Ja osobno ne vjerujem da to netko radi u kovnici namjerno i to zbog sljedećih razloga:
- što god mi mislili, kontrola postoji. Sumnjam da se to sada može iznositi tek tako. A da netko i želi, mislim da tu ima više instanci koje tu paze na to (previše je ljudi u lancu da bi se moglo nešto švercati).
- mislim da pločice dolaze već žute i da sada ide netko raditi posebnu "bijelu" pločicu istih karakteristika je komplicirano

Mislim da je ovo rezultat nepostojanja (efikasnog) sustava kontrole. Jednostavno se među žute, "prošverca" i poneka bijela pločica i na njoj se otkuje kovanica. Budući da su sve sjajne, a na svijetlu osobito, ta "bijela" dođe u optjecaj.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  almingbg sub tra 09, 2011 6:18 am

Mali osvrt na iznosenje bilo cega iz kovnice novca:

To je malo veca glupost, da neko moze iznijeti bilo sta iz kovnice. U kovnici novca se proizvodi NOVAC, budite sigurni da je sigurnost rigorozna.

Citao sam poodavno o nekoj od njemackih kovnica - zaposleni u garderobi ostavljaju SVE metalno sto imaju, preko svoje odjece oblace jednodijelne bijele kombinezone i na ulazu u pogone prolaze kroz detektore metala. Naravno, i na izlazu iz pogona je ista procedura. Ukoliko zaposleni zele nesto da kupe u kantini, postoje posebni plasticni zetoni za takve namjene.

Prica se, da se tokom devedesetih iz ZIN-a iznosilo sve i svasta; mozda i ima zrno istine u tome. Medjutim, nkad nisam cuo da su se na prodaju pojavile plocice na kojima se kuje novac (znam da zato postoji poseban naziv, ali se sada ne mogu sjetiti), bilo SFRJ, bilo SRJ.

Zlatko Viscevic u na otvaranju teme kaze da ima jedan primjerak bijele boje. Koliko je tezak taj primjerak? Da li je gladak ili hrapav? Hrapavost navodi na upotrebu neceg mehanickog, kiseline mozda?

bye
Almin
almingbg
almingbg

Broj postova : 168
Join date : 05.03.2011

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  almingbg sub tra 09, 2011 6:30 am

Zlatko kaze:
Kovanice od 5 i 10 lipa otkovane su na pločicama od čelika koji je presvučen broncom.

Koliko je debeo (tanak) sloj bronze na celicnoj plocici?
Kad se novcic otkuje i na neki nacin sloj bronze skine, da li na celicnoj plocici ostaju vidljivi SVI detalji?

bye
Almin
almingbg
almingbg

Broj postova : 168
Join date : 05.03.2011

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  zviscevic sub tra 09, 2011 7:10 am

Zlatko Viscevic u na otvaranju teme kaze da ima jedan primjerak bijele boje. Koliko je tezak taj primjerak? Da li je gladak ili hrapav? Hrapavost navodi na upotrebu neceg mehanickog, kiseline mozda?

Imam 2 ili 3 primjerka. Ponovno ću ih pregledati, za jednog sam siguran da je gladak. Ostale moram pogledati. Isto tako i izvagati.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  zviscevic sub tra 09, 2011 7:11 am

Prica se, da se tokom devedesetih iz ZIN-a iznosilo sve i svasta; mozda i ima zrno istine u tome. Medjutim, nkad nisam cuo da su se na prodaju pojavile plocice na kojima se kuje novac (znam da zato postoji poseban naziv, ali se sada ne mogu sjetiti), bilo SFRJ, bilo SRJ.

Ovoga ima za kupiti - mislim na planšete YU kovanica.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  natko sub tra 09, 2011 12:16 pm

Naravno, uzasno je tesko ista iznijeti iz kovnice i postoje rigorozne kontrole, zato i ovih komada nema puno. Mislim da se ovdje radi o planšetama koje su bijele, tj nisu presvučene uopće ili jako malo (objašnjava lagano žućkastu boju) jer koliko mi je poznato "coating" se naparuje na pločice i ako nestane mjedi (Cu-Zn) nemaju se s cim napariti. Tako sam ja to slozio u glavu, mozda grijesim.

I sad one sto u kovnici vide unistavaju, e sad tu nastupa taj sto ponekad uspije nesto prosvercati. Cuo sam samo za 1 slucaj kad ju je netko nasao u opticaju. Prvu sta sam vidio ikad je prodana za 1000 eura! Bolesno! Ove sto ja imam su bile puno puno manje, kupio negdje '03-04-05 ali same kovanice su bile dugo po trzistu, jer su 93, 96 i jubilarne. Tad je bila i kontrola svega manja.

P.S. Hrapavost je upravo rezultat elektrolize, i da, nije u vodi nego u nekakvom agresivnom sredstvu. Čelik bude crn, detalji mutni...a možda ih je ovaj poslije čistio da budu svijetliji.
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  zviscevic sub tra 09, 2011 12:26 pm

Što je prodano za 1000 EUR?
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  zlaja pon tra 18, 2011 7:47 am

Za razliku od prethodnih na ovome nije skidana presvlaka nego je navlačena. Razlika je i u tome što nije nuđen na aukciji nego je pronađen prije petnaestak godina u ladici jednog pulta iz trgovine među stotinjak kovanica iz tog perioda. Razlog stvarno ne znam ali prodaja nije sigurno.
Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu 1dinara

zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  natko pon tra 18, 2011 5:54 pm

zviscevic je napisao/la:Što je prodano za 1000 EUR?

10 lipa '93 bijela, tamo negdje 2002.
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  zlaja uto svi 03, 2011 9:09 pm

Na ovoj kovanici 10 lipa 2009. godine čelična jezgra nije obložena broncom po obodu tako da obod kovanice ima izgled kao što su izgledali obodi na njemačkim feninzima.
Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu 89710925


Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu 26225745


zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  zviscevic uto svi 03, 2011 11:06 pm

zlaja je napisao/la:Na ovoj kovanici 10 lipa 2009. godine čelična jezgra nije obložena broncom po obodu tako da obod kovanice ima izgled kao što su izgledali obodi na njemačkim feninzima.
Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu 89710925


Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu 26225745



Da li je obod možda brušen?
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  zlaja sri svi 04, 2011 5:46 am

Nije brušen. Uz sam rub oboda se mjestimično vidi žuta boja kao što se i vidi na slici. Mjerio sam elektronskim pomičnim mjerilom promjer koji iznosi 19,99 mm. Mjerio sam još neke primjerke i promjer im je 2,00 do 2,02 mm.
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  zlaja čet svi 05, 2011 3:10 pm

Evo nekoliko pokusa koje sam probao izvesti ne bih li dobio nešto slično prije opisanim kovanicama bez presvlake (nadam se da zbog toga neću završiti u zatvoru).
Kovanica od 5 lipa (slike 1 i 2) je bila petnaestak dana u 19% solnoj kiselini za domaćinstvo. Malo sam nožićem na licu pomaknuo presvlaku od bronce. Zanimljivo je da je solna kiselina jeko nagrizla i čeličnu pločicu što nisam očekivao. Ako je brončana presvlaka kod novčića koje ste prije opisali skidana, najvjerojatnije nije korištena metoda nagrizanja nekim sredstvom. Kasnije sam ju prerezao i na slici 3 je presjek.
slika 1
Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu 50802421


slika 2
Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu 50288813


slika 3
Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu 34840061


Kovanica od 10 lipa (slike 4 i 5) je bila podvrgnuta elektrolizi priključena na + pol napona 12 volta u trajanju 5 minuta. Za elektrolit korištena 19% solna kiselina i voda u omjeru 1:2.
slika 4
Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu 11540581


slika 5
Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu 50900226


Kovanica od 10 lipa na (slike 6 i 7) je bila podvrgnuta elektrolizi priključena na + pol napona 6 volta u trajanju 20 minuta. Za elektrolit korištena 19% solna kiselina i voda u omjeru 1:2.
slika 6
Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu 86766668


slika 7
Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu 29224716


Kovanica od 10 lipa (slike 8 i 9) je bila podvrgnuta elektrolizi priključena na + pol napona 1,5 volta u trajanju 10 sati. Za elektrolit korištena 19% solna kiselina i voda u omjeru 1:3. Na minus pol je priključena kovanica od 20 lipa (slika 12 i 13)
slika 8
Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu 47777481


slika 9
Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu 82891539


Ovo je neki moj zaključak, što ne znači da sam i u pravu.
Bronca najvjerojatnije nije skidana jer kako se vidi na slikama 1, 2 i 3 kovanice od 5 lipa i slikama 10 i 11 kovanice 10 lipa (koju sam presjekao na pola) da sloj bronce i nije tako tanak, jer sam ga ja uspio zavrnuti, pa skidanjem presvlake pločica bi bila puno tanja što nije slučaj kako sam shvatio iz prijašnje rasprave.
slika 10
Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu 95327472


slika 11
Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu 24690156


Druga mogućnost je navlačenje nove presvlake kao što sam ja uspio dobiti ovim svojim pokusima sa kovanicom od 20 lipa (slika 12 i 13) na kojoj je dobivena bakrena presvlaka jako tanka, ne utječe na debljinu kovanice i gledajući kovanice s aukcija ta mi je mogućnost i najvjerojatnija (prosto je nevjerojatno da jedan trgovac ima tako puno različitih kovanica s istom greškom iz kovnice). Naravno za to treba biti dobar poznavatelj kemije i fizike.
slika 12
Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu 51137580


slika 13
Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu 55273177


Treća mogućnost je da su pločice tako i izrađene tj. da greškom nisu presvučene ili su presvučene niklom, kao pločice za 20 i 50 lipa i takve dospjele u kovnicu, i kao četvrta mogućnost da je možda pri kovanju kovanice od 10 lipa greškom upotrebljena pločica za kovanicu od 20 lipa čiji je promjer 18,5 milimetara, što otpada kao mogućnost za kovanicu od 5 lipa.
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  zviscevic uto svi 24, 2011 9:37 am

Svaka čast na eksperimentu. Ovime onda pada u vodu tvrdnja da se može sloj skinuti elektrolizom (u što sam ja bio uvjeren).

Ukoliko je sloj nečega nanesen, onda bi bilo dobro to ispitati. Doduše, sada kupiti jednu takvu kovanicu od 20 EUR, pa je prepiliti i strugati samo da se vidi da li je sloj bijelog metala naknadno nanesen, baš i nije isplativo.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  zlaja sri svi 25, 2011 7:53 pm

zviscevic je napisao/la:Svaka čast na eksperimentu. Ovime onda pada u vodu tvrdnja da se može sloj skinuti elektrolizom (u što sam ja bio uvjeren).

Ukoliko je sloj nečega nanesen, onda bi bilo dobro to ispitati. Doduše, sada kupiti jednu takvu kovanicu od 20 EUR, pa je prepiliti i strugati samo da se vidi da li je sloj bijelog metala naknadno nanesen, baš i nije isplativo.
Kao što sam prije naveo za elektrolizu treba dobro poznavati fiziku i kemiju naravno i upotrebu elektrolita, pa ne isključujem da možda i postoji način skidanja presvlake.
Koliko sam pročitao bijeli sloj se može dobiti presvlačenjem kositrom koji je kemijski stabilan i ne tamni na zraku.
Koristi se u proizvodnji bijelog lima, osobito za proizvodnju limenki za industriju konzerviranja hrane.

Više na:
http://tkojetko.irb.hr/documents/8305_1337.pdf
Tko voli i zna nešto više neka isproba.
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu Empty Re: Kovanice od 5 i 10 lipa u "bijelom" metalu

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.