Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

otklon lica i naličja na jugoslavenskim kovanicama

2 posters

Go down

otklon lica i naličja na jugoslavenskim kovanicama Empty otklon lica i naličja na jugoslavenskim kovanicama

Postaj  toncit čet lis 10, 2013 7:58 pm

Pozdravljam sve na forumu!
Upravo radim nekakvu selekciju jugoslavenskih kovanica i primjetio sam na 100 dinara(KM#114)otklon od nekih 15% odnosno 330% u odnosu lica i naličja!Istu stvar sam primjetio i na 2 din(KM#57) pa me sad zanima je li to nešto uobičajeno ili ne jer u katalogu g. Viščevića nisam pronašao ništa o tome!Ukoliko naletim na još kojoj kovanici na takvo nešto javit ću!
Hvala!

toncit

Broj postova : 10
Join date : 06.01.2013
Age : 45
Lokacija : split

[Vrh] Go down

otklon lica i naličja na jugoslavenskim kovanicama Empty Re: otklon lica i naličja na jugoslavenskim kovanicama

Postaj  toncit čet lis 10, 2013 8:11 pm

Evo sam upravo pronaša 2 din. iz 1975.(bez otklona:D )

toncit

Broj postova : 10
Join date : 06.01.2013
Age : 45
Lokacija : split

[Vrh] Go down

otklon lica i naličja na jugoslavenskim kovanicama Empty Re: otklon lica i naličja na jugoslavenskim kovanicama

Postaj  natko sri lis 23, 2013 3:25 pm

Ja navijam da se takve i greske pri kovanju inace maknu iz kataloga uopce. Moze se spomenut u fusnoti kod nekih, npr. 50lp '94.

Inace, otkloni od par stupnjeva su stvarno uobicajeni na jugoslavenskim kovanicama, ali 15 odnosno 30 nije malo.
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

otklon lica i naličja na jugoslavenskim kovanicama Empty Re: otklon lica i naličja na jugoslavenskim kovanicama

Postaj  toncit čet lis 24, 2013 8:01 pm

Pošto sam relativno nov u vodama numizmatike meni su svi takvi otkloni čudna i zanimljiva stvar!I općenito greške na kovanicama,čak ima ljudi koji skupljaju prvenstveno kovanice sa greškom!U nekakvom lotu sam dobio 25 para iz 82 kojoj je u kovanju jedan dio odsječen.Imam i jednu takvu sa Tajlanda!

toncit

Broj postova : 10
Join date : 06.01.2013
Age : 45
Lokacija : split

[Vrh] Go down

otklon lica i naličja na jugoslavenskim kovanicama Empty Re: otklon lica i naličja na jugoslavenskim kovanicama

Postaj  natko čet lis 24, 2013 8:50 pm

Apsolutno su zanimljive, a Amerikanci su ih, pogotovo prije, jako puno cijenili i skupljali. Nazalost, kao i svugdje, ima tu svega, od bezobraznih manipulacija iz kovnice (bilo je afera u medijima) do naravno falsifikata.

bas ti 25 para iz '82 su cesto lagano odsjecene, bar je rub ulegnut, dok recimo na HR kovanicama takve greske nisu bas uobicajene, ja imam 3 ili 4 komada.
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

otklon lica i naličja na jugoslavenskim kovanicama Empty Re: otklon lica i naličja na jugoslavenskim kovanicama

Postaj  toncit pet lis 25, 2013 10:18 am

Je li takve greške povećavaju vrijednost kovanica ili smanjuju?Zanima me ako ih ponudim za kakvu razmjenu da me ne preveslaju!

toncit

Broj postova : 10
Join date : 06.01.2013
Age : 45
Lokacija : split

[Vrh] Go down

otklon lica i naličja na jugoslavenskim kovanicama Empty Re: otklon lica i naličja na jugoslavenskim kovanicama

Postaj  natko pet lis 25, 2013 10:35 am

Povecaju vrijednost onome kome znace. Dakle opet, kod americkih i eventualno euro kovanica mogu povecati puno vise nego kod nasih, gdje su kuriozitet i uglavnom nemaju (toliko) razvijeno trziste. Treba i vidjeti koliko je kovanice odgrizeno (sto vise to bolje, ako samo dio ruba fali, tj ulegnut je, to je prakticki obicni komad) i koliko je otklon, opet, sto vise to bolje. Isto je i za decentrirane otkove.

Da naglasim, pricamo o modernim kovanicama, decentrirani otkovi kod npr. starijih kovanica smanjuju vrijednost.
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

otklon lica i naličja na jugoslavenskim kovanicama Empty Re: otklon lica i naličja na jugoslavenskim kovanicama

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.