Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra

+4
Tomorex
zviscevic
MinesweePer
numizmatika
8 posters

Go down

Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra Empty Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra

Postaj  numizmatika uto vel 22, 2011 12:15 pm

imam jedan rimski novčić slabo se vidi i od bakra je.Kako ga oćistiti?


Zadnja promjena: numizmatika; pet vel 25, 2011 12:13 pm; ukupno mijenjano 1 put.
numizmatika
numizmatika

Broj postova : 91
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Hrvatska

http://numizmatika-hr.blogspot.com

[Vrh] Go down

Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra Empty Re: Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra

Postaj  MinesweePer uto vel 22, 2011 12:27 pm

Koliko sam upoznat postoje posebne tekućine za čišćenje kovanog novca. Ako ste iz Rijeke toga Vam ima za kupit u Križanićevoj kod gospodina koji drži trgovinu sa filatelijom, tj on mi je i rekao za tu tekućinu da ju zna imat. Naziv i cijenu te tekućine stvarno ne bih znao.
MinesweePer
MinesweePer

Broj postova : 259
Join date : 15.02.2011
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra Empty Re: Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra

Postaj  numizmatika uto vel 22, 2011 12:28 pm

radi li ako čistiš sodom bikarbonom ili čačkalicom
numizmatika
numizmatika

Broj postova : 91
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Hrvatska

http://numizmatika-hr.blogspot.com

[Vrh] Go down

Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra Empty Re: Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra

Postaj  MinesweePer uto vel 22, 2011 12:31 pm

Mislim da to nije preporučnjivo jer će se samo još više novčić oštetiti. Pričekajte da Zlatko dođe pa će on sigurno bolje znat o tome nego ja.
MinesweePer
MinesweePer

Broj postova : 259
Join date : 15.02.2011
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra Empty Re: Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra

Postaj  numizmatika uto vel 22, 2011 12:48 pm

gospodine zlatko očisti li se rimski novčić ako jedan dan stoji u crvenome vinu ili octu?
numizmatika
numizmatika

Broj postova : 91
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Hrvatska

http://numizmatika-hr.blogspot.com

[Vrh] Go down

Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra Empty Re: Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra

Postaj  zviscevic uto vel 22, 2011 1:06 pm

Osobno se nikad nisam bavio time. Postoje neke tehnike koje meni nisu poznate, ali ih stariji numizmatičari. Naravno, to čuvaju kao tajnu.

Inače, nisam pristalica čišćenja novca, osobito modernog. Time mu se samo uništava vrijednost. U većini zemalja svijeta, a osobito u SAD, čišćenje je više nego nepoželjno. Čišćeni novac se svrstava u niži stupanj očuvanosti ako je čišćen. Ima i iznimki kao što je Portugal, gdje se sve čisti bez pardona i nitko se uznemirava oko toga.

Što se rimskog novca tiče, mislim da to čišćenje treba povjeriti nekome tko ima iskustva i tko će to obaviti kako treba. Ako se ovako ide eksperimentirati, to može rezultirati samo uništavanjem novca. Ako želite neki rimski novčić, onda ga kupite. Ima ih i po pristupačnim cijenama.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra Empty Re: Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra

Postaj  numizmatika uto vel 22, 2011 2:21 pm

znate li još kako?
numizmatika
numizmatika

Broj postova : 91
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Hrvatska

http://numizmatika-hr.blogspot.com

[Vrh] Go down

Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra Empty Re: Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra

Postaj  Tomorex uto vel 22, 2011 6:14 pm

Čišćenje antičkog novca??
Zanimljiva tema. Godinama se bavim numizmatikom i mogu vam reći samo jedno:
mehaničkim metodama!!
Osobno sam probao sve,kemijske, termičke, ma sve moguće !! Uništio sam masu rimskih novčića (kupljenih u lotovima prvenstveno radi čišćenja), ali sam u puno navrata dobio izvanredne rezultate. Naravno nakon mjeseci pokušaja i promašaja.Danas na prvi pogled već prepoznajem da li se od nekog komada može uopće očekivati nekakav zadovoljavajući rezultat.
Uglavnom, da skratim, godine iskustva i bavljenja ranoraznim pokušajima će vam jedino dati odgovor kako očistiti brončani antički novac.
Za početak preporučam četkice od mekog metala (mesing,srebro)
Imate toga za kupiti po raznoraznim trgovačkim centrima.
I na kraju samo jedna misao. U pravilu antički novac kao i bilo koji drugi NE ČISTITI!!! Very Happy

Srebro je posebna priča.
Tomorex
Tomorex

Broj postova : 22
Join date : 17.02.2011
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra Empty Re: Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra

Postaj  rsmajlagi pet vel 25, 2011 11:43 am

Kao i Tomorex, prošao sam kroz sve metode čišćenja. Kupovao sam stotine „loših“ primjeraka na kojima sam usavršavao metode. Ne slažem se apsolutno sa stavom da antički novac ne treba čistiti. Mnogi od njih su prekriveni naslagama „skrama“ od kojih se primjerak gotovo i ne vidi. Poanta je da to stvarno treba znati pravilno raditi. Vremenom se dobi osjećaj koji se primjerci mogu čistiti, a koji ne. Naime, ako se takne u patinu nekih primjeraka izaći će na površinu krateri koji su nastali izjedanjem materijala, a koje je patina prekrivala. Znači, postoje dobre i loše patine. Dobru pokušavamo očuvati, a lošu je poželjno odstraniti jer uništava kovinu. To je i razlog zašto neke primjerke treba čistiti. Sve počinje od samog nalaza; da li je primjerak bio u moru, pijesku ili zemlji. Koji je tip zemlje; kisela zbog tretiranja umjetnim gnojivima, šumska, itd. Najbolji su primjerci koji su prije pronalaska bili u pijesku. Pijesak je propustan, pa se voda ne zadržava blizu kovine. Da skratim, za čišćenje treba ogromno strpljenje. Treba početi sa lošim i jeftinim primjercima. Ne preporučam metodu (koju je spomenuo Tomorex) četkanjem mekim metalima, jer i to nestručno izvedeno može nanijeti štetu. Za početak predlažem metoda za strpljive, kojom se ne nanosi nikakva šteta, a dobiva se osjećaj i dobar rezultat. Mana joj je dugotrajan proces ali,…kud nam se žuri? Potrebno vam je slijedeće: Dobra usmjerena rasvjeta (noćna lampa), povećalo (nabolje stolno fiksirano), destilirana voda, staro maslinovo ulje, stara četkica za zube (na kojoj podrežemo dlačice kako bi pružale veći otpor) ili specijalna četkica od staklenih vlakana koju koriste restauratori, soda bikarbona, pamučne krpice, plastična posudica s poklopcem.
Dakle, kovanicu utopite u destiliranu vodu na 24 h. Onako mokru počnite ju četkati dok se ne posuši. Kad se posuši isperite ju pod tekućom vodom i trljajte pamučnom krpicom. Ako ili kad, na krpici ne ostaje trag nečistoće, možete prestati sa trljanjem. Uzmite kovanicu i potopite ju u posudu s maslinovim uljem i poklopite. Ulja treba biti tek toliko da pokriva kovanicu. Zaboravite na kovanicu tjedan dana. Osobno na kutijicama uvijek imam naljepnicu sa datumom. Nakon tjedan dana izvadite kovanicu, „bacite korišteno ulje“ koje bi sada trebalo biti drugačije boje ovisno o količini skrame na kovanici. Isperite kovanicu sapunom i tekućom vodom. Umočite u posudu u kojoj ste pomiješali dva deci vode i čajnu žlicu sode. Ostavite da se natapa par sati, te ponovo isperite te započnite navedeni postupak četkanja i trljanja. Ovo se ponavlja dok ne dobijete željeni rezultat. Ako primijetite da se nakon tjedan dana ništa ne dešava u maslinovom ulju, ostavite na duži period. Osobno sam imao slučaj da sam neke primjerke morao držati i par mjeseci u ulju. Danas ovako čistim vrlo skupe primjerke, budući da je metoda potpuno sigurna. Imam više kutija sa uljem u kojima imam više primjeraka istog vremenskog tretmana. Ovo je strahovito dugotrajna metoda, ali rezultat nikada ne izostane. Dešavale su mi se nevjerojatne stvari, npr. kada sam neke primjerke namakao tri – četiri mjeseca, na njima je počeo izbijati „silbersud“ –srebrna patina kojom su bili prekriveni, a kojoj na prvi pogled nije bilo niti traga. Isto tako neki „plitki“ primjerci koji skoro da nisu imali reljefa, ovom metodom postali su lijepi primjerci. Normalno ovom metodom koristim se nakon procjene stanja samog primjerka. Postoje i značajno brže metode, mehaničke, termičke, kemijske i elektrokemijske kojima pristupam kada sam siguran u to što radim. Npr. za elektrolizu morate biti 100 % sigurni u tip kovine i njezin stupanj očuvanosti. Elektrolizu koristim kod „bolesnih“ primjeraka s kojih treba skinuti sloj patine koji nagriza jezgru samog materijala. Rijetko kada ćete naići na primjerke identičnog sastava koje možete tretirati na isti način. Stoga je za početak najbolje koristiti ovu bezbolnu metodu, a kroz nju ćete stječi potrebne vještine da se vaša metoda ubrza.

rsmajlagi

Broj postova : 13
Join date : 17.02.2011

http://www.hrvatskonumizmatickodrustvo.hr/

[Vrh] Go down

Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra Empty Napomena administratoru!

Postaj  rsmajlagi pet vel 25, 2011 12:01 pm

Ovom threadu treba promjeniti ime iz više razloga. Prvo "novčić" je izraz na koji se numizmatičari naježe, treba koristiti izraz kovanica ili naziv određene kovanice. Drugo, te kovanice nisu od bakra nego slitine najbliže bronci. I treće izraz "od bakra" nije u duhu našeg jezika, pravilno je "bakreni". Ništa značajno ali je dobro usvojiti ispravnu terminologiju. Predlažem naziv: "Kako čistiti brončanu kovanicu"

rsmajlagi

Broj postova : 13
Join date : 17.02.2011

http://www.hrvatskonumizmatickodrustvo.hr/

[Vrh] Go down

Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra Empty Re: Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra

Postaj  Tomorex sub vel 26, 2011 3:54 pm

Naravno kao i uvijek ste skoro 100 % u pravu kolega rsmajlagi!
Što se tiče naslova apsolutno (bakar-bronca,novčić-kovanica), iako mislim da je ovaj forum zamišljen kao mjesto gdje će mlađi i neiskusniji kolege čitajući odgovore na svoje postove ponekad sami usvojiti ispravnu terminologiju.
Pročitavši vaše iskustvo u čišćenju brončanih kovanica , mogu samo reći da sam još nešto naučio!!
Naravno i dalje stojim iza toga da je mehanička metoda najbolja, upravo iz razloga otkrivanja raznoraznih faktora koji su važni pri determiniranju sitnica kao što su dobre i loše patine,posrebrenje ili dubina otkova??
Sama činjenica da držimo pojedini primjerak u ruci dok sa njega skidamo sloj zemlje ili patine ,za mene osobno je bila važan dio u razumijevanju samog procesa koji se tom prilikom odvija.Isto tako smatram da bi svatko u početku morao i trebao učiti iz svojih grešaka.Samim time i doći do idealnog modela čišćenja koji njemu osobno odgovara!!
Naravno mora se uzeti u obzir da mehanička metoda, sama, bez prethodnih kupki, nikada neće postići maksimalni učinak.
Uglavnom kad se prvom prilikom vidimo budemo usporedili novčiće tongue , pa ćemo vidjeti čija je kovanica bakrenija tongue !!
LP
Trex




Tomorex
Tomorex

Broj postova : 22
Join date : 17.02.2011
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra Empty Re: Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra

Postaj  natko čet tra 07, 2011 11:44 am

Meni isto jako smetaju ciscene kovanice i ako imam ponudjeno za kupiti izbjegavam ih. Doduse, na nekoliko stvarno prljavih primjeraka sam upotrijebio malo onog sredstva za kupatilo (ne s klorom) na jednu stranu stapica za usi, dok sam drugu stranu namazao sapunom i presao preko kovanice kako bi neutralizirao kiselinu. Ali to je stvarno rijetko i nema stete za novac.

S druge strane, ne skupljam antiku, bar zasad, ali svjestan sam toga da se ti komadi moraju cistiti. Cesto su vadjeni iz zemlje i budu jako lijepi ali prljavi, znam da ljudi na njima rade nezanemarivo dugo.

Cuo sam za ultrazvucne cistace, izgledaju jako dobro, ali naravno, mora se s njima znati raditi kako ne bi i patinu "ostrugali". Imate li tu iskustava?

Usput, nacin na koji je "restauriran" novac u Splitskom Arh. muzeju me zgrozio, vecina je upolirana, pa izgledaju kao nekakvi falsifikati, nimalo impresivno. Dobro, restauratori nisu numizmaticari, ali ih se ne bi trebalo pustat da tako nesto rade.
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra Empty Re: Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra

Postaj  kosuca uto lip 14, 2011 1:28 am

numizmatika je napisao/la:znate li još kako?
Mehaničkim putem,pravljeni skalpel od bakra (bakreni lim),povećalo ili mikroskop.Pažljivo i dugotrajno skidati nakupine na kovanici pazeći da ne oštetite patinu.U ovom procesu koristiti čačkalice i četkice za zube kojima su podrezane dlačice.U koliko su nakupine veoma tvrde namakati ga u maslinovom ulju i ponovo prići mehaničkom čišćenju.NE ŽURITE U PROCESU ČIŠĆENJA,GREŠKE SU NEPOPRAVLJIVE.

kosuca

Broj postova : 6
Join date : 21.02.2011

[Vrh] Go down

Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra Empty Re: Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra

Postaj  zlaja uto lip 14, 2011 2:20 pm

evo jedne adrese sa korisnim podacima
http://www.antikviteti.net/antikviteti-net/?cat=21
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra Empty Re: Kako očistiti rimsku kovanicu od bakra

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.