Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ciscenje kovanica!

2 posters

Go down

ciscenje kovanica! Empty ciscenje kovanica!

Postaj  pretorian44 sri tra 25, 2012 8:31 am

pozz
imao bih pitanje u svezi ciscenja. jel ima tko kakvu sliku kako je cistio kovanice. mislim prije i poslije ciscenja. u biti me zanima kad tako naletim negdje-mali savjet sto je ostecenje a sto neociscena kovanica. sto izbjegavat na neociscenim kov. ako sam fulao gdje treba ici post odmah sory.
pretorian44
pretorian44

Broj postova : 34
Join date : 11.04.2012
Age : 48
Lokacija : slavonija

[Vrh] Go down

ciscenje kovanica! Empty Re: ciscenje kovanica!

Postaj  natko sub tra 28, 2012 8:26 am

Komplicirana tema. Neociscene kovanice imaju blato, koje ide ca pri prvom ribanju, pa najcesce nekakvo pod-blato koje je malo tvrdje i pomijesano s oksidima i ostalim spojevima, koje ide cackalicom ili ako se da odlamati, jos bolje, onda s iglicom, skalpelom ili cime vec, jer se kroz sat vremena moze rijesiti kovanica tako ako nije jako tvrdo. Taj sloj se ne smije pobrkati sa zelenom ili crnom patinom koja je ispucana odnosno podignuta od originalnog sloja. Ako se skine, ispod ostaje zeleni prah i gube se svi detalji, kad se prah skine, kovanica je ogoljena do metala i prakticki bezvrijedna. To se radi pod jakim povecalom i jakim svjetlom. Problem je ako se ostrim predmetom probije patina, odnosno ako poleti ruka u jednom od tisuca poteza, gotovo, kovanica unistena. Destilirana voda je najbolja za "omeksavanje".

Najcesce ipak nakon toga ostaje tvrde naslage korozije koje se mozda isto daju odlomiti nakon dovoljnog namakanja ili malo po malo, mjesecima cetkati...

evo jedan primjer s ebaya kovanice na kojoj se ima sta radit. no, nisam siguran je li povise glave ostecena vec.

ciscenje kovanica! 778Uciscenje kovanica! 779U

kako se moze znat prije ciscenja kakva je - nikako. Samo se mora pokusati izvuc maksimum, tj ne ostetiti komad.
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.