Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rijetka varijanta solda za Dalmaciju i Albaniju

2 posters

Go down

Rijetka varijanta solda za Dalmaciju i Albaniju Empty Rijetka varijanta solda za Dalmaciju i Albaniju

Postaj  natko sri tra 04, 2012 9:45 am

Od dva i jednog solda - daleko najčešćih novaca za Dalmaciju i "Albaniju" (mislim da su Albanija stavili samo za puhat se, Drač je i 150 godina prije kovanja ovog novca bio pod Turskim carstvom) u literaturi se navodi puno varijanti. Ako gledamo samo natpise bez interpunkcije, ima ukupno 13-14 varijanti za jedan soldo i 20ak za dva solda, s tim da su izgleda dosta rijetki svi što nisu teži komadi S MARC VEN (postoje lakši s ovim natpisom, rjeđe se nadju) i lakši SAN MARC VEN uz natpis DALMA ET ALBAN na licu. Uživo nisam vidio nijednog, čak je slike teško naći za ostale.

Kako kalupari nisu bili uvijek pismeni, a nekad se i ljudi zeznu jer je kalup naravno naopak, za dva solda postoji varijanta DALMA ET ALBNA. Nikad nisam vidio sliku, Mimica navodi da postoji za natpis reversa S MARC VE, Paolucci jos dodaje i S MARC VEN sa zadnjim N zrcalnim. I to oba spadaju u laksu, kasniju varijantu, kovanu 1710.

Ja ovdje imam komad od jednog solda koji, koliko ja znam, nije dosad naveden u literaturi u toj varijanti. Tezina od 2,62g odgovara kasnijim komadima iz 1710, sto potvrdjuje i natpis, ali ovaj put se radi o klasicnom tipu natpisa za te komade, znaci opet nesto sto nije poznato kod dva solda.

Rijetka varijanta solda za Dalmaciju i Albaniju Scaled.php?server=338&filename=dalmaalbna
Čak je neloše očuvan za ovaj tip novca, iako ga ne bi uzeo da je normalna varijanta.

Ako slika ne radi evo direktan link na veliku
https://2img.net/r/ihimizer/img338/2695/dalmaalbna.jpg
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Rijetka varijanta solda za Dalmaciju i Albaniju Empty Re: Rijetka varijanta solda za Dalmaciju i Albaniju

Postaj  mijo333 uto tra 24, 2012 4:32 pm

Posjedujem par komada DALMAT ET ALBAN.Imam i jedan na kojem piše ARMAT ET MOREA na licu.od dva solda S MARC VEN.za koga je ta kovanica kovana i jeli rijeđa od kovanice DALMAT ET ALBAN?

mijo333

Broj postova : 28
Join date : 21.02.2011
Age : 42

[Vrh] Go down

Rijetka varijanta solda za Dalmaciju i Albaniju Empty Re: Rijetka varijanta solda za Dalmaciju i Albaniju

Postaj  natko uto tra 24, 2012 4:40 pm

Navodno je nesto rjeđa...ne samo kod nas. Imam ih i ja, to je sve ovdje bilo u opticaju s obzirom da su iste specifikacije bile.

Kovani su za grcke pokrajine gdje su Mlecani imali par gradova...

Ima ih jos, Candia, Corfu, Isole et Armata itd...

Armata:
http://en.wikipedia.org/wiki/Konitsa

Morea:
http://en.wikipedia.org/wiki/Morea
natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

Rijetka varijanta solda za Dalmaciju i Albaniju Empty Re: Rijetka varijanta solda za Dalmaciju i Albaniju

Postaj  mijo333 uto tra 24, 2012 5:08 pm

Hvala na odgovoru. Very Happy

mijo333

Broj postova : 28
Join date : 21.02.2011
Age : 42

[Vrh] Go down

Rijetka varijanta solda za Dalmaciju i Albaniju Empty Re: Rijetka varijanta solda za Dalmaciju i Albaniju

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.