Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata?

5 posters

Go down

1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata? Empty 1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata?

Postaj  MinesweePer pon lis 24, 2011 3:08 pm

Prodavač o ovoj novčanici ne navodi ništa osim da je greška u farbi novčanice i navodno je najrjeđa... a cijena, prava sitnica, 100K $!
http://www.ebay.com/itm/Croatia-1-HRD-1991-Error-Colored-paper-Rarest-banknote-/260878157240?pt=Paper_Money&hash=item3cbd8cc5b8

1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata? Hrderror.th

1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata? Hrderrorrev.th

Ima li itko nešto više informacija o istoj?
MinesweePer
MinesweePer

Broj postova : 259
Join date : 15.02.2011
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata? Empty Re: 1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata?

Postaj  woodpecker pon lis 24, 2011 3:51 pm

Ne vidim na koju gresku u farbi misli taj prodavac.Meni samo lici da je ta novcanica ne adekvatno cuvana i da su njene bele povrsine pozutele od stajanja i uticaja okoline na nju.Takodje ne vidim ni po cemu je najredja,pa cak i ovde u Srbiji je prilicno cesta.

woodpecker

Broj postova : 15
Join date : 25.02.2011

[Vrh] Go down

1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata? Empty Re: 1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata?

Postaj  MinesweePer pon lis 24, 2011 4:03 pm

to je i meni prvo palo na pamet, da je nasdekvatno čuvana... ili namjerno neadekvatno čuvana da promjeni farbu...
MinesweePer
MinesweePer

Broj postova : 259
Join date : 15.02.2011
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata? Empty Re: 1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata?

Postaj  zviscevic pon lis 24, 2011 5:36 pm

Meni se čini kao "požmarena" novčanica... ne znam oko čega se tu vrti priča?

A i taman da je boja druga, tu cijenu nikad nebi mogla dostići.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata? Empty Re: 1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata?

Postaj  zlaja pon lis 24, 2011 7:01 pm

Po papiru na prikazanoj novčanici se vidi da je došlo do promjene u boji papira i to nakon tiskanja novčanice ( jer ne vjerujem da bi drugačija vrsta papira prošla kontrolu tijekom štampanja i puštanja u optjecaj ), vjerojatno nekom kemijom.
Pošto sam sklon eksperimentima jednu sam novčanicu probao kuhati nekih 15 minuta.
Koliko primijetim nikakve promjene nakon kuhanja. Sada ču jednu ostaviti vlažnu napolju da vidim što će vlaga u zraku napraviti u narednim danima.
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata? Empty Re: 1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata?

Postaj  zlaja sri lis 26, 2011 2:11 pm

Ovo je moja ( ali mnogo, mnogo, mnogo jeftinija, skoro pa badava ) nakon 12 sati namakanja u Švedskoj grančici ( to je lijek koji koristim, dakle desetak vrsta biljaka namočeno u voćnoj rakiji ).
Isti se efekt vjerujem može dobiti i sa dudovom grančicom koju mi ovdje u Slavoniji stavljamo u rakiju da dobije boju. Vjerujem da može i kora hrasta koji sadrži mnogo tanina. U obzir dolazi i list dunje ili oraha koji su također jaka bojila.
Sve u svemu mislim da je ta skupa novčanica dobivena na jedan od sličnih načina.
1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata? Hrderror2


1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata? Hrderrorrev2

zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata? Empty Re: 1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata?

Postaj  zviscevic sri lis 26, 2011 6:12 pm

Kolega zlaja uvijek iznenadi svojim eksperimentalnim pristupom. Bravo.

Ja sam obično uvijek skeptičan prema tim promjenjenim bojama. Nedavno sam imao prilike vidjeti novčanicu od 1 HRD koja je s jedne strane svijetlo oker, praktički siva. Pretpostavljam da je riječ o djelovanju sunca.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata? Empty Re: 1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata?

Postaj  zlaja sri lis 26, 2011 6:35 pm

zviscevic je napisao/la:Kolega zlaja uvijek iznenadi svojim eksperimentalnim pristupom. Bravo.

Ja sam obično uvijek skeptičan prema tim promjenjenim bojama. Nedavno sam imao prilike vidjeti novčanicu od 1 HRD koja je s jedne strane svijetlo oker, praktički siva. Pretpostavljam da je riječ o djelovanju sunca.
Na stranici
https://hrvatskanumizmatika.forumhr.com/t81-100-dinara-srpskih-1-maj-1941-plava#207
sam objavio presliku novčanice 1 HRVATSKI DINAR koja je bila izložena suncu kroz staklo.
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata? Empty Re: 1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata?

Postaj  zlaja sri lis 26, 2011 6:51 pm

Pogledajte samo koliko se skeniranjem može promijeniti boja novčanice. Još ako se takva nudi putem interneta onda može doći do velikih nedoumica, dali ju kupiti ili ne.
1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata? 96605914


1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata? 49961496

zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata? Empty Re: 1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata?

Postaj  natko čet lis 27, 2011 1:23 pm

Nisam htio komentirati da se neko ne uvrijedi, a i papir nije moje podrucje, ali ono je smijesno. Cijena mislim. Takve prodavace bi trebalo malo po dupetu.

Nego, apropo boje pri skeniranju, primjetio sam da nekad zute i crvene kovanice ispadnu bijele ili lagano zute. Recimo imam Angolskih 10 i 50 centi sto su se kovali 1948-50. Iz iste serije sam kupio 20 centi ne gledajuci u katalog, slika na linku ispod:
https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/16/angola201948bu.jpg/

10 centi je bronca, 50 centi nikal-bronca, iste boje kao ova sa slike, tako sam ocekivao da ce biti i ova, u biti je bronca. Neznam kako ispadne tako, pogotovo kad prodavac ima normalne druge slike crvenih kovanica.
Tako da da, nezgodno je pogotovo s novcanicama gdje boja moze znaciti veliku razliku u cijeni.

natko
natko

Broj postova : 259
Join date : 13.02.2011
Lokacija : Split

[Vrh] Go down

1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata? Empty Re: 1 HRD - najrjeđa novčanica u Hrvata?

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.