Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rohatinski odlazi - novčanice ostaju

4 posters

Go down

Rohatinski odlazi - novčanice ostaju Empty Rohatinski odlazi - novčanice ostaju

Postaj  MinesweePer uto lis 18, 2011 8:10 pm

Pitanje: budući da Rohatinskom uskoro istiće mandat, hoćemo li dolaskom novog guvernera dobiti i nove novčanice, ili će se samo novi potpis guvernera i novi datum utiskati na trenutne kune.
Moja je pretpostavka da se vjerojatno neće ništa promijeniti, da ćemo ostati na trenutnim kunama koje sada imamo.

Kakva su vaša mišljenja i da li možda netko ima kakvu provjerenu informaciju da će do promjena ipak doći?
MinesweePer
MinesweePer

Broj postova : 259
Join date : 15.02.2011
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Rohatinski odlazi - novčanice ostaju Empty Re: Rohatinski odlazi - novčanice ostaju

Postaj  zlaja sri lis 19, 2011 10:27 am

Koliko sam ja upoznat do sada su kune mijenjanje samo radi boljih zaštitnih elemenata (osim onih prvih 10 kuna). Pohabane kune se povlače iz optjecaja i zamjenjuju novim ne korištenim novčanicama. Sve dok ima na lageru postojećih novčanica nema potrebe išta mijenjati bez obzira na promjenu guvernera.
Kada se zalihe ne korištenih novčanica iz trezora istroše na centralnoj banci je da odluči dali će nastaviti s dotiskivanjem istih novčanica sa drugom serijskom oznakom ili će mijenjati i sam izgled novčanica. Po meni je vjerojatnija prva varijanta jer ova druga povećava troškove proizvodnje što apsolutno nije potrebno.
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Rohatinski odlazi - novčanice ostaju Empty Re: Rohatinski odlazi - novčanice ostaju

Postaj  zviscevic sri lis 19, 2011 1:42 pm

Ako ima na lageru novčanica, ostaju stare... ali ako bude trebalo štampat nove, imat će sigurno potpis novog guvernera. Mislim da je to jako mala izmjena (vjerovatno već predviđena) tako da sam 99% siguran da će nove novčanice nositi potpis novog guvernera...
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Rohatinski odlazi - novčanice ostaju Empty Re: Rohatinski odlazi - novčanice ostaju

Postaj  el.gambo čet lis 20, 2011 10:03 am

Pero Jurković nije guverner HNB od veljače 1996. već 15 godina, a više nije ni među živima.
Najnovije novčanice od 500 i 1000 kuna i dalje imaju potpis Pere Jurkovića.

Marko Škreb je bio guverner HNB od 1996. do 2000.
Ne postoji ni jedna novčanica s njegovim potpisom.

Mislim da je iz ovih podataka jasno znači li promjena guvernera automatski i promjenu novčanica.
el.gambo
el.gambo

Broj postova : 14
Join date : 26.05.2011
Lokacija : Sukošan

http://www.kunalipa.com

[Vrh] Go down

Rohatinski odlazi - novčanice ostaju Empty Re: Rohatinski odlazi - novčanice ostaju

Postaj  zviscevic čet lis 20, 2011 11:24 am

Ja sam govorio u slučaju da ovih novčanica ponestane... Ako se budu trebale tiskati nove, ići će sa novim potpisom sigurno. To nije neki veliki trošak.

Dok ima starih novčanica na lageru, nove se sigurno neće tiskati.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Rohatinski odlazi - novčanice ostaju Empty Re: Rohatinski odlazi - novčanice ostaju

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.