Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo?

3 posters

Go down

10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo? Empty 10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo?

Postaj  zlaja pet tra 01, 2011 1:07 pm

Prije desetak godina sam radio kod jednog gospodina. Kroz razgovor smo došli do teme hobija. On se bavi pecanjem i to ozbiljno (sabljarke i slično). Kada sam mu naveo moj hobi rekao mi je da se jedno vrijeme u mladosti bavio sakupljanjem kovanog novca i iznio mi je jednu kutiju punu kovanica. Rekao mi je da si iz nje uzmem sve što mi treba. U kutiji je bilo raznoraznih kovanica među kojima i dosta srebrnog, kruna, petokruna, 20 i 50 dinara Aleksandar I i Petar II itd. Između svih tih kovanica ja sam izabrao samo ovu koju Vam prikazujem i prosto mi je bilo neugodno uzeti je.
10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo? Normalni


Kalup (matrica) rađen od mesinga debljine otprilike kao normalna kovanica ali za što? Jedva sam čekao da dođem kući da ga isprobam.
Usporedbom s originalnom kovanicom tisak u plastelinu je dao sve elemente kao na originalnoj kovanici, veličina, najsitniji detalji pa čak i točkice uz obod su u potpunosti odgovarale.
Matrica za izradu kovanjem nije dolazila u obzir jer materijal od koga je napravljena nije dovoljno tvrd a i debljina nije dovoljna. Od nekih kolekcionara sam dobio odgovor da je to vjerojatno matrica za izrađivanje falsifikata lijevanjem. Volio bih čuti i Vaše mišljenje o tomu. U nastavku Vam dajem i inverznu sliku kako bi ste lakše mogli usporediti sa originalom.
10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo? Obrnuti


Hvala na pomoći Zlaja
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo? Empty Re: 10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo?

Postaj  zviscevic pet tra 01, 2011 7:52 pm

Kolega Zlaja, da li bi se mogao dobiti jedan otisak u plastelinu?

Ovo s lijevanjem ima neke logike. No što je s licem kovanice? Da li je sačuvan i taj kalup?
Koliko je ovaj kalup debeo?
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo? Empty Re: 10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo?

Postaj  zlaja pet tra 01, 2011 8:19 pm

zviscevic je napisao/la:Kolega Zlaja, da li bi se mogao dobiti jedan otisak u plastelinu?

Ovo s lijevanjem ima neke logike. No što je s licem kovanice? Da li je sačuvan i taj kalup?
Koliko je ovaj kalup debeo?
Na žalost i taj primjerak je kod brata u Njemačkoj. Morati ču mu javiti da napravi otisak u plastelinu ili kada budem išao u posjetu ja ču to napraviti. Uvjeravam Vas da je otisak identičan originalu sa svim detaljima što se može vidjeti i na inverznoj slici kalupa. Kao što sam i napisao debljine je otprilike kao normalna kovanica i na drugoj strani je gladak. Ovo gladak nemojte doslovno shvatiti, mislim nema nikakav motiv ili oznaku i zato ga nisam ni skenirao. Taj skan sam radio davno i slučajno sam ga sačuvao. Nije u najboljoj rezoluciji a nisam ni izmjerio debljinu ali i to mogu zamoliti brata da učini. Dali postoji kalup i lica kovanice ne mogu Vam reći jer taj podatak nemam a i bivši vlasnik mi nije mogao ništa reći o tome, pa se čak i ne sječa kako ga je nabavio. Zna samo da je to bilo prije nekih tridesetak godina otprilike kada je imao petnaestak godina a tada nije ni obraćao pozornost na detalje. Sakupljao je sve do čega je došao i u tom primjerku nije vidio neku vrijednu posebnost. Bila je samo malo drugačija od ostalih primjeraka.
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo? Empty Re: 10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo?

Postaj  zviscevic uto tra 05, 2011 8:52 pm

Ako možete doći do tog otiska, bio bih Vam vrlo zahvalan.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo? Empty Re: 10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo?

Postaj  zlaja pon tra 18, 2011 10:56 am

10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo? 10dinarakalup


težina 4,8 grama promjer 27 mm
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo? Empty Re: 10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo?

Postaj  el.gambo pet lip 03, 2011 10:06 pm

Meni je teško zamisliti kako bi se to moglo koristiti pri lijevanju.
Prije bih rekao da je netko stavio mesinganu pločicu na novčić i lupio po njoj čekićem.
el.gambo
el.gambo

Broj postova : 14
Join date : 26.05.2011
Lokacija : Sukošan

http://www.kunalipa.com

[Vrh] Go down

10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo? Empty Re: 10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo?

Postaj  zviscevic pet lip 03, 2011 10:17 pm

el.gambo je napisao/la:Meni je teško zamisliti kako bi se to moglo koristiti pri lijevanju.
Prije bih rekao da je netko stavio mesinganu pločicu na novčić i lupio po njoj čekićem.

Mislim da nebi bilo ništa od toga. Odn. da se motiv sa kovanice nebi uspješno "preslikalo" na mesing. Srebro je samo po sebi dosta mekano.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo? Empty Re: 10 dinara 1931. godine. Kalup ili što drugo?

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.