Hrvatska numizmatika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku

+5
kosuca
almingbg
zviscevic
kronen
zlaja
9 posters

Go down

Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku Empty Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku

Postaj  zlaja ned oľu 06, 2011 12:58 pm

Na novčanici 1 KM 1998. godine izdanje za Republiku Srpsku u ćiriličnom natpisu na licu novčanice ispod lika Ive Andrića umjesto IVO ANDRIĆ piše IVO ANDRIĐ. Zbog te greške nije puštena u optjecaj, iako se ta novčanica nalazi u ministarskom albumu SPECIMEN novčanica izdanom 1998. godine. Po saznanju Almina Muratagića novčanice od 1KM sa likom Ive Andrića su bile u opticaju samo u Dubici (nekad Bosanskoj, danas Kozarskoj). UNC novčanice koje se povremeno nalaze na trzištu su svojevremeno izvučene iz trezora CBBiH.
Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku 1kmneizdatalice


Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku 1kmneizdatanali269je


Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku 1kmneizdatalicespecimen


Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku 1kmneizdatanali269jespe



zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku Empty ..

Postaj  kronen ned oľu 06, 2011 7:51 pm

Da istina, rijetka novčanica s greškom u tekstu prezimena... Ja imam tu novčanicu no nije UNC nego je rabljena, dakle bila u platnom prometu, te dosta se pojavljivala u bosanskoj posavini, a po riječima jednog kolekcionara iz Bosanskog Broda tri dana je nesmetano kružila dok ju nisu počeli povlačiti...
Tako tko ju je ostavio tih prvih dana ima je u UNC ili na neki drugi način ju je nabavio...
kronen
kronen

Broj postova : 63
Join date : 16.02.2011
Age : 44

http://numismaticabaco.blogspot.com/

[Vrh] Go down

Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku Empty Re: Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku

Postaj  zviscevic ned oľu 06, 2011 10:16 pm

kronen je napisao/la:Da istina, rijetka novčanica s greškom u tekstu prezimena... Ja imam tu novčanicu no nije UNC nego je rabljena, dakle bila u platnom prometu, te dosta se pojavljivala u bosanskoj posavini, a po riječima jednog kolekcionara iz Bosanskog Broda tri dana je nesmetano kružila dok ju nisu počeli povlačiti...
Tako tko ju je ostavio tih prvih dana ima je u UNC ili na neki drugi način ju je nabavio...

Ja je imam u F klasi, dosta je cirkulirala. Nije mi jasno kako se uspijela uništit toliko u par dana.
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku Empty Re: Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku

Postaj  zlaja pon oľu 07, 2011 12:23 pm

Moja je ova sa slike, kupljena na sajmu u UNC kvaliteti. Ako nije problem, zanimaju me serijski brojevi Vaših novčanica. Hvala.
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku Empty Re: Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku

Postaj  zviscevic pon oľu 07, 2011 12:36 pm

zlaja je napisao/la:Moja je ova sa slike, kupljena na sajmu u UNC kvaliteti. Ako nije problem, zanimaju me serijski brojevi Vaših novčanica. Hvala.

Moja je: A6550317
zviscevic
zviscevic
Admin

Broj postova : 749
Join date : 12.02.2011
Lokacija : Kastav, Hrvatska

http://www.monetalis.hr

[Vrh] Go down

Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku Empty ..

Postaj  kronen čet oľu 10, 2011 10:24 am

Serijski broj moje je: A6559894
kronen
kronen

Broj postova : 63
Join date : 16.02.2011
Age : 44

http://numismaticabaco.blogspot.com/

[Vrh] Go down

Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku Empty Re: Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku

Postaj  almingbg čet oľu 10, 2011 4:52 pm

A0000552
almingbg
almingbg

Broj postova : 168
Join date : 05.03.2011

[Vrh] Go down

Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku Empty Re: Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku

Postaj  zlaja čet oľu 10, 2011 6:53 pm

Ako se pogledaju ova dva serijska broja novčanica koje su vjerojatno iz opticaja A6550317 i A6559894 vidi se da je u optjecaj puštana serija A pa ako još pretpostavimo da su puštane redom i oduzmemo jedan od drugog ta dva broja, računica pokazuje 9577 primjeraka. To baš i nije mala brojka, a jako malo novčanica ima sačuvanih, s obzirom da su puštene u samo jednom mjestu (31000 stanovnika). A i ove u UNC kvaliteti pokazuju da je CBBIH napustilo više od jednog bunta. Naravno ovo je samo moje razmišljanje jer po dvije novčanice i ne mogu biti neki jak argument za potvrdu moga razmišljanja, ali eto probao sam.
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku Empty Re: Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku

Postaj  kosuca pet oľu 11, 2011 9:15 am

Da novčanica od 1 KM Andrić je bila u opticaju u Kozarskoj Dubici svega mjesec dana..Nakon tog je povučena.Ja nažalost nisam u tom vremenu sačuvao ni jedan primjerak..Tek sam kasnije nabavio SPECIMEN primjerak..

kosuca

Broj postova : 6
Join date : 21.02.2011

[Vrh] Go down

Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku Empty Re: Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku

Postaj  zlaja pet oľu 11, 2011 5:17 pm

Sjećate li se još nekih pojedinosti koje bi bile zanimljive. Dali je bila kakva obavijest o povlačenju ili su te novčanice jednostavno nestale iz optjecaja. Računam da ih je u trenutku puštanja u optjecaj bilo dosta, pa me zanima dali je s njome puštena i novčanica 1 KM izdanja za Federaciju.
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku Empty Re: Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku

Postaj  asulejma sri oľu 16, 2011 9:59 am

Novčanica od 1 KM za Federaciju je puštena sama. Princip puštanja svih novčanica KM te 1998. godine, a i kasnije je bio otkup novca CBBiH za novčanice DM.
Samo su novčanice BH dinara izdanje NBBiH iz 1994. godine direktno mijenjane u KM po kursu 100 BHD = 1KM, one su imale pokriće u DM, jer je još 1994. godine donešen zakon po kojem je BHD po tom kursu vezan za DM i zakon o prihvaćanju DM kao domaćeg sredstva plaćanja što je omogućilo naplatu poreza i carina u njemačkoj valuti. Barem dvije godine nije bilo nikakvog izdavanja i štampanja BHD (sjećam se da su u opticaju bile sve same krpe od 100 dinara); 1998. godine je NBBiH likvidirana (u stvari pretvorena u CBBiH), a kantoni sa bošnjačkom većinom stanovništva su svojim novcem pokrili sve njene dugove. Tako se sa novim novcem startovalo čistih računa. Proces pretvaranja NBBiH u CBBiH je trajao neko vrijeme pa su desetak dana zvanično i paralelno postojale obje institucije.
Hrvatske kune koje su cirkulirale na prostoru Herceg - Bosne i dinari SRJ na području RS su morali biti konvertirani u DM pa tek onda za te DM kupljene KM. To je išlo lakše sa kunama, a sa dinarom mnogo teže, pa je tek poslije par godina prva vlada Milorada Dodika (i iz nekih političkih razloga) definitivno istisnula beogradski dinar iz RS i uvela KM.
Za opisano vrijeme u opticaju su bile novčanice KM za Federaciju (0,5; 1; 5 i 10 KM). Kad su uočene greške na novčanicama za RS (1; 5 i 10 KM) Momčillo Krajišnik (tadašnji član predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda) je tražio da se one isprave ili Srbi neće prihvatiti novac KM štampan u Francuskoj. Francuzi su odgovorili da se ionako radi o njihovoj donaciji i da novac neće biti ponovo štampan, nego - uzmi ili ostavi. To je naravno bio samo Krajišnikov izgovor, a pravi razlog je bio u tome što dinare SRJ nisu mogli u trezoru NBJ zamijeniti za DM pa kupiti kod CBBiH novčanice KM.
Uglavnom na kraju greške na novčanicama od 5 i 10 KM nisu bile problem i one su ušle u opticaj, ali novčanica od 1 KM nije.
Za novčanicu od 1 KM za RS (Ivo Andriđ) CBBiH je donijela Odluku o nepuštanju u opticaj br. UV 14/98 od 30.06.1998. godine koja je objavljena u Službenom glasniku BiH br. 13/98 od 15.07.1998. godine. Prema ovoj odluci su te novčanice u prometu bile ilegalno i nije bilo potrebe donositi Odluku o povlačenju kad, prema navedenoj odluci, nisu ni bile u opticaju. Manje od mjesec dana prije ove Odluke CBBiH je za sve svoje novčanice (pa i za ovu) donijela Odluku u izdavanju i puštanju u opticaj, ali je samo za ovu donijela Odluku o nepuštanju u opticaj. Da se kojim slučajem zvanično našla u prometu slijedila bi Odluka o povlačenju, a ne o nepuštanju.
Zbog novčanica koje su pohabane u opticaju može biti da ih je nešto greškom došlo u opticaj, jer da se radilo o krađi iz trezora logično bi bilo, kako je rekao naš Mirko Bezić, da se pokradu novčanice od 100, a ne od 1 KM.

Pozdrav,
Amer

asulejma

Broj postova : 14
Join date : 10.03.2011

[Vrh] Go down

Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku Empty Re: Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku

Postaj  zlaja sri oľu 16, 2011 12:52 pm

Kada sam napisao „A i ove u UNC kvaliteti pokazuju da je CBBIH napustilo više od jednog bunta” nisam mislio na krađu novčanica 1 KM iz trezora nego da su trgovci uspjeli na neki način izvući novčanice kako bi im poslužile za daljnju prodaju.
Zlatko
zlaja
zlaja

Broj postova : 373
Join date : 15.02.2011
Age : 67
Lokacija : Županja Hrvatska

[Vrh] Go down

Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku Empty SERISKI BROJ 1 KM BiH

Postaj  goga1952 čet oľu 17, 2011 9:50 am

zlaja je napisao/la:Moja je ova sa slike, kupljena na sajmu u UNC kvaliteti. Ako nije problem, zanimaju me serijski brojevi Vaših novčanica. Hvala.

1 KM - A 0000477 = UNC
1 KM - A 6552844 = F
1 KM - A 0000000 = SPECIMEN / PERFORIRANI

promatrajući sve novčanice od 1 KM na ovim stranicama zaključujem da su sve novčanice sa malim ser. brojem ( 4 nule+ 3 cifre) u UNC kvaliteti a novčanice koje počinju sa 655.... ili nekim drugim velikim ciframa su u F ili sličnoj kvaliteti, što znači da je pušteno u promet više buntova sa seriskim brojem koji počinje sa 655.... ,a novčanice sa malim ser. brojem su vjerovatno su "posuđene" kasnije i podijelite međusobno između ko bliži kopanji bolje jede!

pozdrav - goga1952

goga1952

Broj postova : 27
Join date : 15.02.2011

[Vrh] Go down

Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku Empty Re: Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku

Postaj  akaardvark387 sri pro 21, 2011 1:09 pm

Da dopunim i ja:

s/b A 6556011 u F stanju, nabavljena u aprilu 1999. godine u Tešnju, obzirom na blizinu RS-a pratio sam svaku koja mi prođe kroz ruke još pažljivije nego inače.
s/b A 6550895 u VG stanju, nabavljena 2000. godine u Sarajevu.
Imao sam i treću u lošijem stanju, ali ta više nije kod mene - isto dobijena u opticaju u Sarajevu.

Pozdrav.

akaardvark387

Broj postova : 15
Join date : 21.12.2011

[Vrh] Go down

Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku Empty Re: Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku

Postaj  Bojan83 ned sij 15, 2012 8:45 pm

Broj moje UNC novcanice je A0000571

Bojan83

Broj postova : 50
Join date : 22.02.2011
Age : 40
Lokacija : Austria/Tirol

[Vrh] Go down

Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku Empty Re: Neizdana novčanica 1 KM izdanje za Republiku Srpsku

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.